Mérni vagy nem mérni, avagy fontos-e az oltás utáni antitestszint ellenőrzés? – tette fel és válaszolta is meg a kérdést a pécsi virológusok Facebook-oldala.
A szakemberek kiemelték: egyik oltóanyag sem ad 100 százalékos védelmet és a hatékonyságuk sosem lesz maximális. Ez a jelenlegi helyzetben azt jelenti, hogy az oltás ellenére is van esély a megfertőződésre, a súlyos kimenetelű: kórházi ápolással és akár halállal végződő betegséget azonban el lehet kerülni.
Érthető, hogy mindenkit érdekel, hogy oltás után megfelelő lett-e a védettsége, és ellenőrizni szeretnék az antitestszintjüket. A szakemberek ismertették, két típusú immunitás létezik: az úgynevezett antitestes és a sejtes. Attól, hogy valakinek nem alakult ki erőteljes antitestválasza, attól még a sejtes lehet jelentős és adhat védelmet a vírussal szemben. „Tehát önmagában
Az antitestszintet, amelyet sok tényező befolyásol, egyénfüggő. A virológusok felhívták a figyelmet, hogy a méréskor, amelyet csak jó minőségű gyorsteszttel érdemes elvégezni, a pozitív eredmény azt jelzi, hogy az oltás hatékony volt és kialakult valamilyen szintű védettség, ha azonban nem mutatható ki antitest, érdemes speciális laboratóriumi mérésekkel ellenőrizni a tényleges antitestszintet. Hasznos lehet az úgynevezett semlegesítő (neutralizáló) antitestek kimutatása, amelyek jelenléte azt mutatja meg, hogy egy újabb fertőzés esetén - a sejtes immunitással együtt - mennyire képes védekezni a szervezet – olvasható a bejegyzésben.
Hamis érzetet adhat, ha van antitest a szervezetben, de az is, ha nincs. Utóbbi pánikot kelthet, nagyon magas antitestszinttel pedig akár azt is gondolhatnánk, bármit megtehetünk, védettek vagyunk. „De természetesen ez nem így van, hiszen
Ne feledjük: az oltás nem a fertőzéstől véd, hanem a súlyos lefolyású betegségtől – zárták a bejegyzést a pécsi virológusok.
A vakcinák hatékonyságáról szervezett beszélgetést vasárnap este a Miérted magazin, amelynek felvétele szintén megtalálható a Virológia Pécs Facebook-oldalon. Jakab Ferenc virológus itt kijelentette, a védőoltás után idő kell az immunválasz kialakulásához, tehát a megkapása után három nappal még nem védett, meg lehet fertőződni. A két kulcsszó: oltani és vigyázni – tette hozzá. „Ne feledjük el azt, hogy még mindig járvány van Magyarországon, még mindig nagyon sokan betegszenek meg.” A járványgörbe már lefelé megy, de butaság lenne a szabályok be nem tartásával ezt visszafordítani – fogalmazott a szakember.
A beszélgetésből kiderült, a nem jó minőségű antitesttesztek félrevezethetnek, olyat érdemes venni, amelyek egy skálán mutatják az eredményeket és nem csak azt jelzik, pozitív vagy negatív az eredmény. Fontos tudni, hogy a különböző laborok eredményeit nem lehet, de nem is érdemes összehasonlítani. Hangsúlyozták azt is, tesztekkel csak az antitestes immunválaszt lehet mérni, de attól, hogy az alacsony,
Kemenesi Gábor virológus az oltás után megfertőződések arányait ismertetve elmondta, az Egyesült Államokban, ahol 87 millió beoltottnál tartanak, egymillió emberből huszan fertőződtek meg, öten kerültek kórházba és egy halálos áldozatról tudnak. Ez, mint mondta, „masszívan hangsúlyozza azt, hogy a vakcinák működnek.” Ezek hatékonyságáról szólva, amelyet a beszélgetésben résztvevők szerint sem érdemes egymással összehasonlítani, azt mondta: „nem viccből mondjuk, hogy mindegyik pontosan ugyanolyan jó.”