Mianmar;ASEAN;ASEAN-csúcs;

- Asztalra csapott az ASEAN

Legyen vége az erőszaknak, és kezdődjön el a politikai rendezésre irányuló párbeszéd - egyebek mellett erre szólították fel a térségbeli országok vezetői a mianmari junta vezérét, Min Aung Hlaing tábornokot a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) dzsakartai rendkívüli csúcstalálkozóján.

Noha a szervezet egyik irányelvének számít, hogy a tagállamok nem avatkoznak be egymás belügyeibe, Muhyiddin Yassin maláj miniszterelnök rámutatott: nem maradhatnak tétlenek, amikor a helyzet "veszélyezteti az ASEAN és a tágabb régió békéjét, biztonságát és stabilitását", valamint a nemzetközi közösség is követeli a határozott fellépést. A tanácskozáson ennek megfelelően az állam- és kormányfők szokatlanul határozott hangnemben intéztek elvárásokat a február elején puccsal hatalomra jutott mianmari tábornok felé, akit nem ismertek el az ország legitim vezetőjének. “Az erőszakot be kell szüntetni, a demokráciát, a stabilitást és a békét azonnal helyre kell állítani Mianmarban” - jelentette ki például Joko Widodo indonéziai elnök.

Az ASEAN azt tervezi, hogy delegációt küld a válságba süllyed országba, a szervezet ezenfelül humanitárius segélyeket és diplomáciai közvetítést is felajánlott. A beszámolók szerint Min Aung Hlaing nyitottnak mutatkozott, habár - ahogyan azt Li Hszien Lung szingapúri kormányfő is elismerte - az más kérdés, hogy a gyakorlatban mi valósul meg azok közül.

A mianmari demokráciapárti árnyékkormány arra figyelmeztetett, hogy nem lehet bízni a junta ígéreteiben. A kabinet üdvözölte a szombati csúcstalálkozón kialakult konszenzust, de hangsúlyozta: az ASEAN-nak határozott lépésekre kell készülnie, hogy adott esetben érvényt szerezzen a megfogalmazott az elvárásoknak.

Vasárnapra a brit lakosság több mint a fele, 33,5 millió ember kapta meg első koronavírus-védőoltását, ezen belül 12 millióan pedig már a második dózison is átestek. A 40 és 49 év közötti korosztály közel fele érezheti már magát több-kevesebb biztonságban.