Európai Unió;szabályozás;mesterséges intelligencia;algoritmus;

- Hátrább az algoritmusokkal!

Az Európai Bizottság kockázat alapon, szigorúan szabályozná a mesterséges intelligencia technológiáját, egyes felhasználási módjait teljesen betiltanák.

Legyen emberközpontú a mesterséges intelligencia (MI)! - ezzel a felkiáltással lehetne legjobban összefoglalni az Európai Bizottság tegnap bemutatott tervezetét. A brüsszeli testület a világon az elsők között fogott neki ahhoz, hogy szabályozza a digitális technológia rohamosan fejlődő ágazatát, amelyet jelenleg az amerikai és a kínai techcégek dominálnak. Margrethe Vestager, a Bizottság digitális ügyekért felelős alelnöke abban bízik, hogy az Európai Unió határozza majd meg a nemzetközi sztenderdet, biztosítva egyfelől a technológia etikus felhasználását, másfelől azt, hogy az EU versenyképes maradhasson. Vestager szerint a javasolt szabályok “kizárólag ott avatkoznak közbe, ahol feltétlenül szükséges: amikor az uniós polgárok biztonsága és alapvető jogai forognak kockán.”

A tervezet a felhasználási területük alapján négy kategóriára osztja a mesterséges intelligencia rendszekeket: elfogadhatatlan, magas, limitált, illetve minimális kockázatúakra. Az elfogadhatatlan veszélyt rejtő algoritmusokra teljes tilalom vár, ide sorolják egyebek mellett az olyan mesterséges intelligenciát, amelyeket emberek manipulálásra használnak, vagy lehetőséget adnak a kormányoknak a polgárok tömeges és aránytalan diszkriminációjára. Utóbbi rendelkezés például az úgynevezett társadalmi pontrendszer megvalósítását kívánja kizárni, amely alapján Kínában feketelistára teszik a rezsim kritikusait. Az ázsiai országban alkalmazott tömeges, valós idejű biometrikus megfigyelést viszont nem tiltaná be teljesen a Bizottság: vészhelyzetben - külön engedéllyel - a rendfenntartó erőknek lehetőségük lenne bekapcsolni egy ilyen megfigyelőrendszert.

A magas rizikófaktorral bíró MI-algoritmusok esetében a brüsszeli testület szigorú ellenőrzést foganatosítana, ide tartoznak azok, amelyeken emberéletek, illetve a polgárok boldogulása múlhat - például az orvosi műtétekhez használt automatarendszerektől kezdve a bankok által az ügyfelek hitelképességének értékelésére használt programokig. A limitált veszélyt rejtő algoritmusoknak mindössze bizonyos átláthatósági feltételeknek kellene megfelelniük, egy társalgást szimuláló program esetében például a felhasználóval tudatni kellene, hogy nem emberrel beszélget. A minimális fenyegetést jelentő rendszerekre vonatkozóan a tervezet nem tartalmaz új rendelkezéseket. A javaslat szerint azok a techcégek, amelyek megszegik a szabályokat, akár éves bevételük 6 százalékának megfelelő büntetést is kaphatnak.

A Bizottság terve a Reuters beszámolója alapján nem aratott osztatlan sikert. A European Digital Rights nevű jogvédő koalíció úgy vélte, a mesterséges intelligenciának még ennél is több felhasználási formáját kellene betiltani, egyúttal nehezményezte, hogy a javaslat meghagyta a lehetőséget a tömeges megfigyelésre.Egyes szakemberek arra is figyelmeztettek, hogy a kockázati besorolás szempontrendszere nincsen teljesen világosan körülírva.

A hibák kijavítására van még lehetőség, a tervezeten az Európai Parlament és a tagállamok vezetői egyaránt igazíthatnak.

Mitől lesz okos a gép?A mesterséges intelligencia (angolul, Artifical Intelligence, vagyis “AI”) rendszerek alatt lényegében olyan számítógépes algoritmusokat értünk, amelyek képesek adatsorok alapján önmagukat fejleszteni egy konkrét, előre kijelölt cél érdekében. Az AI kutatásában komoly mérföldkőnek számított a Deep Blue nevű szuperszámítógépen futó program, amely 1996-ban képes volt megverni az orosz Garry Kaszparovot, az akkori világbajnokot. A program rengeteg játszma áttanulmányozásával tudta meghatározni a nyerő stratégiát, bár a fejlesztési fázisban sakknagymesterek is segítettek finomhangolni az algoritmust. Azóta rengeteget fejlődött az AI technológia, ehhez hozzájárult, hogy az internetnek köszönhetően hatalmas adatbázisok gyűltek össze. A világháló mesterséges intelligencia rendszerekkel van tele, az algoritmusokat a tőzsdézésre, a gyógyászatban, sőt még az újságírásban is alkalmazzák. The Guardian brit napilap tavaly szeptemberben közölt le egy véleménycikket arról, hogy az embereknek nem kell félniük az AI-tól. Az írást egy GPT-3 névre keresztelt szöveggenerátor fogalmazta meg. 

Kutatók szerint nagyobb eséllyel vezet kórházba kerüléshez, mint a dohányzás, az elhízás, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szív- és érrendszeri problémák és a daganatos betegségek.