Az Európai Bizottság többször is aggodalmának adott hangot a jogállamiság magyarországi tiszteletben tartásával, elsősorban az igazságszolgáltatás és a média függetlenségével, a közbeszerzési verseny javításának szükségességével és a korrupcióellenes keretrendszerrel kapcsolatban — áll abban a levélben, amelyet Ursula von der Leyen bizottsági elnök küldött Jakab Péternek. A német politikus arról is biztosítja a Jobbik elnökét, hogy az uniós büdzsé védelmét szolgáló jogállami feltételrendszert január 1-jétől alkalmazzák, de emellett minden rendelkezésre álló eszközt fel fognak használni a közösségi költségvetés hatékony védelme érdekében. “Ez magában foglalja az ellenőrzések elvégzését, pénzügyi korrekciók bevezetését, amikor a Bizottság hiányosságokat vagy szabálytalanságokat állapít meg, vagy vizsgálatok indítását csalás gyanúja esetén”.
Jakab a Facebook-oldalán tette közzé, hogy Gyöngyösi Mártonnal, a Jobbik európai parlamenti képviselőjével a bizottsági elnökhöz fordultak, mert “alapos okkal feltételezik”, hogy az EU Szolidaritási Alapjából legutóbb Magyarországnak javasolt 40 millió eurós segélyre “Orbánék ráteszik a kezüket”. Ahogy levelükben fogalmaznak: “Hazánkban egy olyan kormány van hatalmon, amely az elmúlt években sorra hágta át valamennyi európai, demokratikus normát, a korrupciót pedig állami szintre emelte. Orbán a hatalmát a független média megszüntetése mellett a szólásszabadság korlátozására, az állami intézmények megszállására, a választási manipulációkra, az emberek politikai alapú megfélemlítésére és nem utolsó sorban az Európai Uniótól érkező források megcsapolására alapozza. A bizottság elnökének is tudnia kell, hogy a szűk, oligarchákból és politikai kegyencekből álló garnitúra nem véletlenül utasítja el az Európai Ügyészséghez való csatlakozást sem… Segítsenek abban, hogy támogatásaik valóban oda jussanak el, ahol azokra a legnagyobb szükség van – azokhoz a magyarokhoz, akik elvesztették megélhetésüket és a kormánytól semmiféle segítséget nem kaptak”.
Az Európai Bizottság március 11-ikén egy csaknem 530 millió eurós támogatási csomagra tett javaslatot az EU Szolidaritási Alapjából. Az összegből 17 tagállam és három csatlakozásra váró nyugat-balkáni ország részesülne. Magyarország kerete 40 millió euró. A segély a koronavírus elleni küzdelmet segítené, egészségügyi védőfelszerelések, egyéni védőeszközök beszerzésére, a betegség terjedésének megelőzését, nyomon követését és megfékezését célzó közkiadásokra lehetne fordítani.