Az Egyesült Arab Emírségeket több mint 50 fontos jelzőszámban világelső, 100 fejlettségi területen vezeti a régiót, a világ leghatékonyabb országa és első a világon az emberek vezetőkbe vetett bizalma terén – írta Matolcsy György jegybankelnök a növekedés.hu portálon utalva arra, hogy Magyarország megkísérelhetné átvenni a világ egyik legsikeresebb országának módszereit.
A jegybankelnök úgy fogalmazott: az Emírségek sikere mélyén egy olyan vízió áll, amelyet vezetők nemzedékei adtak át egymásnak.
– Ez a jövőkép egy biztonságban és békében élő országot vázolt fel, amely nyitott a világra, egyenlőséget teremt népeinek, jogállam, egyenlő lehetőséget ad a munkára, befektetésre, tanulásra és az egyén kreatív képességeinek kibontására – ismertette.
– Az Emírségek, ezen belül különösen Dubaj stratégiája a diverzitásra, a sokszínűségre épül – hívta fel a figyelmet Matolcsy György.
– A felhőkarcolók világában találunk média-városrészeket, internet-várost, technológiai laboratóriumokat, világelső kikötőket és repülőtereket, alumínium feldolgozó óriásvállalatot, dinamikus ingatlanpiacot, világszínvonalú szállodákat és vendéglátást, Iszlám alapú és nyugati bankrendszert – mutatott rá.
Matolcsy György írt arról is, hogy amikor a trónörökös a turizmus fejlesztéséről szóló elképzeléseit előterjesztette, a többi emír megpróbálta sarokba szorítani arra hivatkozva: „ki jön ide, ahol előtted a sivatag, hátad mögött a tenger és feletted a perzselő nap?”. „Építsetek, és majd jönnek” – idézte fel J. M. Keynes szavait utalva arra, hogy Steve Jobs, az Apple társalapítója is tudta: nem csupán a kereslet teremt kínálatot, hanem a vonzó kínálat is megteremti saját keresletét.
– 1971 és 2020 között Dubaj világvárost épített, miközben 50 év alatt a dollár értéke 8-ad részére csökkent – emelte ki a magyar jegybank elnöke.
Matolcsy György összegzésképpen úgy fogalmazott: az Emírségek és Dubaj példája bizonyítja, hogy a lehetetlen nem létezik.
Sorait, a növekedés.hu portálon megjelent cikkekre jellemzően ismét idézettel zárta. Ezúttal Mohammed bin Rashid Al Maktum sejknek, Dubaj emírjének és az ország miniszterelnökének a szavait tárta az olvasó elé, akit egyben a világ egyik legsikeresebb és legokosabb vezetőjének nevezett. „A legnagyobb akadály, ami meggátolja az embereket a lehetetlen megkísértésétől az a hiedelem, hogy a lehetetlen létezik, így a legnagyobb tett az, ha ráébresztjük őket arra, hogy semmi sem lehetetlen”.
Februárban a jegybankelnök még Észtországot emlegette követendő példaként. Matolcsy György akkor azt írta, hogy Észtország rekordszintű fejlődésének sok olyan tanulsága van, amelyet Magyarországnak is érdemes figyelembe vennie.