;

Egyiptom;jegy;Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma (NMEC);

- Júniusban új múzeum nyílik a gízai piramosoknál

A 22 múmia érkezésével vált teljessé a 2017 óta már részlegesen látogatható Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma gyűjteménye. Vasárnaptól ők is várják az érdeklődőket.

Nemrégiben látványos menet, a Fáraók arany parádéja vonult keresztül Kairón. 18 ókori egyiptomi király és 4 királynő múmiáját szállították át a régi, Tahrir téri, ókori leleteket bemutató múzeumból Fustatban (a régi Kairo egyik városrésze) 16 év alatt felépült új Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeumába (NMEC), amelynek gyűjteménye így lett telejs. A hosszú építési időbe beletartozik, hogy a 2011-es Arab Tavaszt követő politikai instabilitás miatt az építkezés évekig szünetelt, majd nemzetközi kölcsönökből folytatódott, a tavalyi nyitás pedig a járvány miatt maradt el. A 22 múmia vasárnaptól tekinthető meg, ezzel teljes lesz a kiállított tárgyak együttese: 490 ezer négyzetméteren több mint 50 ezer tárgy várja az érdeklődőket. „A legfontosabb feladatunk a civilizációk fejlődésének, nem egyetlen korszaknak vagy területnek a bemutatása” – mondta Asmaa Said, a múzeum egyik kurátora. A nemrég érkezett múmiákat például úgy állították ki, hogy láthatók a körülöttük talált tárgyak, a festett falak a feliratokkal: így a látogatók az eredeti helyszínen érezhetik magukat. Minden múmia mellette ott van a fakoporsója is, ez sem feltétlenül volt így eddig.

Az állandó kiállítások kétféle elv alapján rendeződnek: egyrészt korszakok szerint, másrészt tematika szerint. A korok a következők: archaikus kor, fáraók kora, görög-római kor, koptok, középkor, az iszlám periódus, a modern és a jelen kor. A tematikus területek: A civilizáció hajnala, A Nílus, Írásbeliség, Állam és társadalom, Tárgyi kultúra, Hitek és gondolkodás, valamint A királyi múmiák galériája. Anyagot a hasonló tematikájú, más egyiptomi múzeumokból is kölcsönöztek.

Az új múzeum része az egyiptomiak azon törekvésének, hogy az ország Rómához hasonló turistacélponttá váljon, ahová nemcsak egyszer érdemes ellátogatni. Ezért szeretnék megújítani a kiállítási helyszíneket. A tervek szerint júniusban nyitja meg a kapuit egy másik, a Nagy Egyiptomi Múzeum a gízai piramisoknál. Az intézmény csaknem 100 ezer régészeti kincset számláló gyűjteményében kap helyet Tutanhamon fáraó sírjából származó teljes leletegyüttes, amely először lesz így látható. Kétezer olyan tárgyat állítanak ki, ami még sohasem volt közönség előtt.

Megnyílt Egyiptom és a Közel-Kelet első hivatalos ókori műtárgymásolat gyáraMárcius végén a turizmus és régészet minisztere nyitotta meg azt az üzemet, ahol minden elkészített másolat hivatalos pecsétet kap az Antikvitások Legfőbb Tanácsától, amely azt igazolja, hogy az hű másolat, amely a minisztérium felügyeletével készült. A tárgyakat 150 képzett művész, restaurátor és mester készíti, legtöbbjük a tárca alkalmazottja. A cél, hogy az eredeti leletekből származó szellemi jogokat megvédjék, és kielégítsék az egyre növekvő piaci igényeket. Az első bolt április 4-én megnyílt az NMEC-ben. A másolatok hivatalos jelzése azért is fontos lehet, mert Neil Brodie az Oxfordi Egyetem szakértője szerint a világon a vezető internetes oldalakon naponta 100 ezer antikvitás cserél gazdát, mintegy 10 millió dollár értékben, aminek 80 százaléka illegálisan megszerzett vagy hamisítvány. A közösségi oldalak üzemeltetői állítják, ha tudomást szereznek arról, hyog például csempészett műtárgyak vannak felkínálva oldalaikon, letiltják a hirdetést. Tavaly májusban és júniusban az UNESCO rendezett online konferenciákat arról, hogy a COVID-19-járvány hogyan befolyásolta az illegális régészeti műtárgy-kereskedelmet. A megszorítások miatt nehezebbé vált az ásatások, múzeumok, más helyszínek felügyelete, ami például a Facebook oldalakon nyomon követhető volt: 2020 márciusában 120 oldalon 300 ezer tagja volt olyan közösségeknek, amelyekben törvénytelen kereskedelem is folyt, ez egy hónap múlva 128 ezerrel több lett. Az UNESCO egyébként 1970-ben fogadta el azt a nemzetközi egyezményt, amelynek segítségével a fosztogatott, és/vagy az országokból illegálisan kivitt műtárgyak kereskedelmét tiltja, illetve ajánlásokat tesz a megakadályozására, újabban erősen ajánlják a hatóságoknak az internetes platformok ellenőrzését.

Több mint 30 ezren örülhetnek valamilyen nyereménynek ezen a héten.