Románia;Ausztria;Horvátország;Szlovénia;koronavírus;

- Eltérő nyitási és oltási stratégiák a szomszédban

Ausztriát egyszerre indítják újra májusban, Szlovéniában száz ember már gyülekezhet, de a vakcinákra összpontosítanak, akárcsak Romániában.

Teljes nyitást tervez májusra Ausztria, s egy időben nyitnának majd meg a hónapokkal ezelőtt a koronavírus-járvány megfékezéséért bezárt éttermek, hotelek, kulturális és sportlétesítmények is – jelentette be Sebastian Kurz kancellár péntek délután.

A döntés annak nyomán született, hogy egyfelől a járványügyi mutatók stabilizálódtak, másfelől a Biontech/Pfizer gyógyszergyártó a második negyedévre előrehozott európai uniós szállítmányából Ausztria plusz egymillió adag vakcinához jut. – A beérkező többlet oltóanyaggal egyrészt hamarabb befejezhetik a 65 éven felüliek immunizálását, másrészt május közepéig teljes mértékben átolthatják a rendőröket és a pedagógusokat – hangsúlyozta.

A kancellár elégedetten szólt az aktuális járványügyi helyzetről, és helyesnek ítélte a kormány korábbi döntését, miszerint az országos zárlat helyett regionális alapon, az új fertőzöttek számának függvényében és a korházak intenzív osztályainak leterheltsége alapján határoztak erről egy-egy adott tartományban.

Kurz ugyan nem nevezte meg a nyitás pontos dátumát, de elmondta: a maszkiviselés, a gyakori és széles körben végzett tesztelés, valamint a hamarosan életbe lépő „zöld útlevél” (képünkön) jelentik a várva várt nyitás alapját.

Az oltási igazolványt a beoltottak, a gyógyultak és a negatív koronavírus teszttel rendelkezők kaphatják majd meg. Az ágazatokra és területekre lebontott teljes biztonsági terv jövő hétre készülhet el, s célja, hogy a nyitás a legnagyobb elővigyázatosság és körültekintés mellett történjen.

Szlovéniában, ahol az elmúlt héthez képest csökkent az új fertőzöttek száma, a kormány az ország alkotmánybíróságának döntése nyomán a jövő héttől száz főig engedélyezik a nyilvános összejöveteleket. A bíróság úgy ítélte meg, hogy az új szabályozásnak nemcsak az emberi jogi szempontokat kell figyelembe vennie, hanem azt is, hogy az összejövetelek fontos eszközei a politikai álláspontok kifejezésének.
A jövő héttől a rendőrök már nem ilyen öltözetben várják a legális tüntetőket

Jövő pénteken megkezdik az érettségiző diákok beoltását a koronavírus ellen. Erről Vesna Kerstin Petric, az egészségügyi minisztérium munkatársa a válságkabinet pénteki sajtótájékoztatóján kiemelte: a veszélyeztetett, krónikus beteg gyerekek szülei is bekerültek az elsőbbséggel oltandók csoportjába. 

A kormány döntését azzal indokolta a szaktárca munkatársa, hogy azt szeretnék, ha a diákok nyugodt körülmények között, biztonságban készülhetnének a május 4-én kezdődő érettségi vizsgákra, amely csaknem 17 ezer tanulót érint az országban. A 18. életévüket betöltő tanulókat az AstraZeneca-, a 18 éven aluliakat pedig a Pfizer/BioNTech-féle vakcinával oltják be.

 

A szomszédos Horvátországban ugyan romlottak a járványügyi adatok, de Krunoslav Capak, a közegészségügyi intézet igazgatója a válságstáb pénteki sajtótájékoztatóján elmondta: egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy június végéig sikerül beoltani a lakosság 55 százalékát.

Eközben Romániában a héten csaknem másfélszeresére emelkedett, péntekig megközelítette a 80 ezret a koronavírus ellen beadott vakcinák napi üteme, ugyanakkor a bukaresti média szerint félő, hogy idő előtt kifullad az oltáskampány, a várólistákra feliratkozottak száma ugyanis egy hét alatt a felére csökkent. 

Florin Citu miniszterelnök pénteki, kolozsvári sajtóértekezletén ugyanakkor azt mondta: nem tart az oltáskampány kifulladásától. Szerinte éppen az a cél, hogy csökkenjenek a várólisták, és mindenki néhány napon belül megkaphassa a védőoltást. Hozzáfűzte, „realista-pesszimista” célkitűzés, hogy május végéig a beoltottak száma elérje az ötmilliót.

Romániában péntektől előjegyzés nélkül is megkaphatja bárki az AstraZeneca vakcináját, amennyiben az illető oltóközpontban vannak szabad helyek, és senki sincs a várólistán. A húszmilliós Romániában pénteken meghaladta a két és fél milliót a legalább egy dózissal beoltottak száma, közülük több mint másfél millió a második adagot is megkapta.
Oltási nagyüzem Bukarestben

Az Egyesült Államok csütörtökön utasított ki tíz orosz diplomatát, pénteken jött a „tükörintézkedés”, amiből a lengyelek sem maradtak ki.