A járványhelyzetben továbbra is rendkívüli nehézségekkel szembesül az ország. A beoltottak száma már három millió fölött van, de most félmillióval kevesebb oltóanyagra számíthatunk, ezért a kormány tárgyalásokat folytat, hogy a kieső mennyiséget pótolja – közölte Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón.
– állapította meg. Elmondása szerint eddig 4 213 951-en regisztráltak a koronavírus elleni védőoltásra, rajtuk kívül oltották be az idősotthonok lakóit és gondozóit, az egészségügyi és a rendvédelmi dolgozókat. A cél a nyolcmilliós oltottság elérése.
Gulyás elmondása szerint a háziorvosok már teljes regisztrált listát kapnak, az oltás életkortól és más betegségektől is függ. Vannak területi különbségek, de bíznak a háziorvosok bölcsességében.
A kancelláriaminiszter leszögezte, hogy nincs különbség a vakcinák hatékonyságát tekintve, elsősorban üzleti érdekek állnak amögött, hogy elterjesztik, az egyik vakcina kevésbé hatásos a többinél. A virológusok szerint hatmilliós, vagyis a lakosság 60 százalékos beoltottsága kell az immunitáshoz.
Orbán Viktor miniszterelnök a szerdai kormányülést követően bejelentette, hogy ha a beoltottak száma eléri a 3,5 milliót, akkor az újraindítás következő lépcsőfokaként kinyithatnak a vendéglátóhelyek teraszai is. Április 19-én hétfőn kinyithatnak az óvodák és az alsó tagozatosok is visszatérhetnek az iskolába. A felsősök esetében azonban marad az otthoni, digitális alapú oktatás, ők a középiskolásokkal egy időben, május 10-én térhetnek vissza az iskolába.
A miniszter közölte, hogy ma megjelenik a rendelet a közterületi díjak eltörléséről, amire azért volt szükség, mert egyes kerületek tervezték, hogy megemelik ezeket a díjakat.
Gulyás Gergely kijelentette, hogy a bértámogatás az éttermeknek májusban is jár, a Magyar Turisztikai Ügynökség ajánlást készített a vendéglátóhelyiségek járvány alatti működéséhez. Szerinte a turizmus és a vendéglátás szenvedte meg leginkább a szektorok közül a járványt, ugyanakkor e két ágazat újranyitásáról még nem hozott konkrét döntést a kormány. – Ha a 3,5 milliós beoltottságon túl vagyunk, akkor döntünk a kérdésben – közölte.
A kormányinfón kiderült az is, hogy az emberek kellő óvatosság mellett a fokozatos nyitást támogatják, ide sorolva az iskolákat. Ezzel kapcsolatban a miniszter kijelentette, a kormány azt támogatja, hogy minél hamarabb induljanak újra az óvodák és iskolák.
A védettségi igazolványról elmondta, hogy az érvényes, de egyelőre nem társulnak hozzá jogosítványok, a kormány erről is a 3,5 milliós beoltottságnál dönt majd.
Változhat-e a protokoll a Sinopharm és az AstraZeneca vakcinái esetében? - hangzott el a kérdés a kormányinfón. Gulyás Gergely ennek kapcsán a baloldal és az újságírók felelősségéről kezdett beszélni, akik egyes esetekben érdekeket szolgálnak ki, vagy félelmet keltenek. Kijelentette, hogy csak hatékony és biztonságos vakcinát engedélyeztek, és valamennyi rendelkezésre álló készítmény hatékony. Semmivel sem kevésbé hatékony a kínai oltóanyag sem a többinél. A lényeget tekintve teljesen mindegy, hogy valaki a Pfizer vagy a Sinopharm vakcináját kapja meg, és a kínai oltóanyagból sem kell harmadik oltás. – Több mint félmillióan megkapták már a második kínai oltásukat, és az ő védettségük sem rosszabb, sőt jobb, mint a Pfizerrel oltottakénak – közölte Gulyás.
A budapesti Fudan Egyetemről azt mondta, hogy Karácsony Gergely a főpolgármesteri hivatalát ugródeszkának tekinti. Arról megállapodott a kormány a fővárossal, hogy az atlétikai vb fejében Budapest 50 milliárdos fejlesztéshez jutott. Hangsúlyozta, hogy a Diákváros meg fog épülni, és a korábbi terveknek megfelelően a világ élvonalába tartozó egyetemnek lesz kampusza a fővárosban.
Milyen vizsgálatokat, beavatkozásokat függesztettek fel országszerte? Az újságírói kérdésre válaszolva Gulyás kijelentette, szerinte olyat nem függesztettek fel, amely az életvédelemhez tartozik, így onkológiai kezeléseket folytatnak. Vannak szűrővizsgálatok, amelyek késhetnek, de az akut kezelésekre most is sor kerül.
A Janssen vakcináival kapcsolatban kifejtette, azok már megérkeztek, a gyártó 28 ezer oltóanyagát a magyar hatóságok is vizsgálják. Ha bármilyen veszélyt jelentenek, akkor nem fogják engedélyezni vele az oltást, a vizsgálat eredményéről tájékoztatni fogják a nyilvánosságot.
A miniszter ennek kapcsán közölte, hogy nyárra változtatni fognak a karantén szabályain, és az is biztos, hogy aki be van oltva, annak nem kell majd karanténba mennie.
Gulyás a tájékoztatón elmondta, szerinte ellenzéki stratégia van amögött, hogy a járványügyi védekezésben is támadják a kormánydöntéseket az ellenzéki pártok. Kijelentette, mivel a koronavírus elleni oltás nem kötelező, ezért a regisztráció továbbra is marad. Ezzel a politikus arra az ellenzéki javaslatra reagált, amely a regisztráció eltörlését kérte.
A kormányinfón felvetődött, hogy egyes háziorvosi praxisokban már a huszonéveseket oltják, míg máshol még az ötvenesek vannak soron. A miniszter szerint ennek az is oka, hogy egyes praxisokban több az idős ember, ott lassabban jutnak el a fiatalabb korosztályokig. Azt mondta, hogy 60 év fölött már alig van olyan, aki regisztrált, és még nem oltották be.
A miniszter elmondása szerint
Úgy fogalmazott, hogy most, amikor a védekezés közepette a működésről és a gazdaság újraindításáról is gondoskodni kell, akkor vannak olyan tartalékok, amelyekre támaszkodni lehet.