;

Szerbia;oltás;vakcina;Aleksandr Vucic;

- Lelassult az oltási kampány Szerbiában

Az ország elsősorban a kínai Sinopharm vakcinájának köszönhetően elegendő mennyiségű oltóanyaggal rendelkezik, a gond azonban az érdeklődés hiánya.

Szerbiában egyre csekélyebb az érdeklődés az oltások iránt. Bár Ana Brnabic miniszterelnök azt közölte, elégedett a vakcinák beadásának ütemével, mivel a központi regisztrációs oldalon naponta 10-12 ezren jelentkeznek, és sokan előzetes jelentkezés nélkül adatják be maguknak a vakcinát, nyilvánvaló, hogy a folyamat megrekedt. Az Együtt a Covid Ellen nevű civil szervezet szerint a kormányzati hirdetések nem elég figyelemfelkeltőek. Elsősorban a fiatalabbak érdektelensége miatt rekedt meg az oltási kampány, s ezek a hirdetések a legkevésbé őket érintik meg. Hírek szerint a hétfőn Sinopharm vakcinával beoltott Aleksandar Vucic személyesen is hirdetni fogja a vakcina előnyeit.

A szerb elnök így fogalmazott: 

„A nemzethez fordulok, hogy elmondjam, szuper megkapni az oltást és semmit sem lehet érezni a beadásakor”.
Vucic elnök is oltást kapott

Szerbia, elsősorban a kínai Sinopharm vakcinájának köszönhetően elegendő mennyiségű oltóanyaggal rendelkezik, a gond azonban az érdeklődés hiánya. Az ország már egyre kevésbé tudja hirdetni, hogy a világon is előkelő helyen áll az oltások beadását illetően. A kabinet vakcinadiplomáciájából is kénytelen visszavenni. Hiába rendelkezik jócskán oltóanyaggal, az egyre csekélyebb hazai érdeklődés miatt rosszul venné ki magát és komoly támadási felületet jelentene, ha mindeközben a kormány lelkesen folytatná a más országokból érkezettek látványos beoltását. Ezért Ana Brnabic bejelentette, bizonytalan időre felfüggesztik a külföldiek oltását, mert a hazai lakosság elsőbbséget élvez.

Március végén legalább 22 ezer külföldit oltottak be a különböző szerbiai oltópontokon, főként észak-macedón, boszniai és montenegrói állampolgárokat, de az olasz sajtó arról számolt be, hogy sok olasz is sorba állt a vakcináért. Akkora volt az érdeklődés, hogy hatalmas sorok keletkeztek a szerb határon. Brnabic azt állította, nem politikai érdekek lebegtek a kormány szeme előtt, hanem csak „szolidaritásukat” akarták kifejezni. Az oltókampány lanyhulása ellenére a kormányfő reményét fejezte ki, hogy április végéig a lakosság 40 százaléka megkapja legalább az egyik dózist a vakcinából. Jelenleg 26 százaléknál tartanak és 20 százalék kapta meg mindkét vakcinát.

Fülöp a görög és a dán királyi családba született, de Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban végzett tanulmányai után 1939-ben, 18 éves korában belépett a Brit Királyi Haditengerészetbe. 1939 júliusától kezdett levelezni a 13 éves Erzsébet hercegnővel, akivel 1947. november 20-án összeházasodtak. Amikor Erzsébet 1952-ben királynő lett, hivatalosan is brit herceg lett. Lelkes sportrajongó volt, 780 szervezetnek a tagja, védnöke vagy az elnöke, a brit uralkodói házastársak közül, ő szolgált a leghosszabb ideig az uralkodó mellett és a brit királyi család legidősebb férfi tagja. 2017-ben visszavonult a közélettől, két héttel szívműtétje után, 2021. április 9-én 99 éves korában hunyt el.