;

Orbán Viktor;koronavírus;Petry Zsolt;

- Orbán: később nyitnak a középiskolák, "át kell szúrni a tüdejét" a brit mutánsnak

A miniszterelnök június elejére hét millió beoltottat ígér, de egy fontos kérdésben nem mondott semmit.

Nagy Britannia szóba hozatala indokolt, helyeselt az első újságírói kérdésre Orbán Viktor, hiszen most a brutális brit mutáns pusztít Magyarországon, és ennek a vírusvariánsnak jóval nagyobb a tűzereje. „Ez egy jól képzett vírus, amit szuronyhegyre kell tűzni, át kell szúrni a tüdejét” – szabott védekezési irányt a miniszterelnök, aki szerint a brit mutánst csakis vakcinával lehet megsemmisíteni. És kell is, mégpedig minél gyorsabban.

Ugyanis egy éve él az ország félháborús állapotok között, figyelmeztetett a kormányfő, a háborútól annyiban különbözik a járványhelyzet, hogy jegyrendszer és hiperinfláció nem sújtotta ezt a népet. (Azért azt érdemes megjegyezni, hogy a pénzromlás mértéke egyre durvább, és elszállóban vannak az élelmiszerárak.) Ilyen körülmények között értékelődik fel a derűs béke – aminek a kapujában, hála a tömeges oltásnak, a britek már ott állnak.

Ebbe a pozícióba Magyarország is csak akkor kerülhet, hangsúlyozta a miniszterelnök, ha átoltják. Ugyan a vakcinára regisztráltak száma tegnap átlépte a 4 milliót, de ez Orbán Viktor szerint kevés, így a kormány kampányt indít, celebekkel buzdítja vakcina-felvételre az embereket.

Július elejére a kormányfő reményei szerint legalább 7 millió embert olt be a rendszer – a miniszterelnök arra nem szolgált magyarázattal, hogy akkor mi lesz, ha egyszerűen nem akarja ennyi ember felvenni a vakcinát. Mindenesetre Orbán reményei szerint a nyári labdarugó eb-n – amiben Magyarország is érintett házigazdaként – június közepén már szép számban részt lehet venni.

Ami a közeljövőt hirdeti, a kormányfő képlete szerint április 19-ére meglesz a 3,5 millió beoltott, így lehet tartani azt a nyitási sorrendet, amit a nemzeti konzultáció meghatározott. Az említett véleménynyilvánításon a miniszterelnök emlékezete szerint legalább 500-600 ezer ember részt vett, és ki ő, hogy ne igazodjon ilyen tömeg akaratához. Azaz – fogalmazott némi felelősség-áttolással Orbán – az lesz, amit a nemzeti konzultáció akar: először az iskolákat, aztán a vendéglátóipari helyeket, majd a szállodákat, végül a konditermeket nyitják ki. A kormányfő abban bízik, hogy védettségi igazolvánnyal nemsokára lehet nyilvános eseményekre, és koncertekre járni.

Hogy a 16 és 18 év közöttieket oltják-e, és ha igen, miképp, arról nincs döntés, arról viszont van, hogy csúszik a középiskolák beüzemelése: nem április 19-én, hanem május 10-én nyitnak. Ahogy eldőlt az is: idén csak írásbeli érettségi lesz, ahogy tavaly is. (A részletszabályok hamarosan jönnek.)

És persze nincs Orbán-interjú Brüsszel és az ellenzék szapulása nélkül. Előbbi témában a kormányfő egy kicsit távolabbról kezdett. És azt ecsetelte, hogy a féltucat különböző vakcina tárolása, szállítása, beadása (lehetőleg jó alanynak) elképesztő logisztikai művelet. De nem kérdés – fért bele egy kis vállveregetés, ebben a kormány nagyon jó, messze megelőzi az EU többi államát. És így Orbán saját bevallása szerint végre megkönnyebbült, mert erősen nyomasztotta az idősek beoltásának sikeressége, hiszen a 65 év felettiek életveszélyben voltak. Mivel már nincs aggódás, lehet arról beszélni, mi történt a vakcinával az EU-ban. Ugyanaz, mint a migrációval. Menekültügyben egyedül csak Magyarországnak volt helyén a szíve, mire a többi ország felébredt, már beszivárogtak a migránsok – de ide nem. Ez volt a helyzet a kínai és orosz vakcina beoltásával is, mire a többi tagállam felült, Magyarország már rendelt egy csomó keleti oltóanyagot – és ezért jól megköpködték, most pedig Ausztria és Bajorország is Szputnyik V-t akar.

Épp ezért nem lehet vita tárgya, hogy a baloldal oltásellenes, hiszen a pártjai beadtak egy országgyűlési határozati javaslatot, miszerint a kínai és az orosz vakcinát tiltsa be a kormány – ha így alakult volna, akkor Orbán szerint sok ezer emberrel több halt volna meg. (Arról a kormányfő nem beszélt, hogy a behozott vakcinák legalább kétharmad „nyugati”, és az ellenzék azt kifogásolta, hogy a magyar hatóságok lényegében az orosz-kínai dokumentációt átvéve engedélyezték az oltóanyagokat.) 

A Perty-ügyben Orbán Viktor azt ígérte, hogy nem minősíti Németországot. (Emlékeztetőül: a Hertha Berlin megvált Petry Zsolttól, mivel a kapusedző erősen bírálta Gulácsi Péter válogatott játékost, aki kiállt a szivárványcsaládokért, illetve menekültellenes kijelentéseket tett.) Aztán a miniszterelnöknek mégis sikerült Németország kontra Magyarország perspektívába helyezkedni, mert szerint az elvi kérdéseken túl az igazán fontos, hogy egy magyar emberről van szó. „Márpedig egyetlen magyar sincs egyedül, mindannyian vele vagyunk.” A nemzeti csapataink, mondta Orbán, különösen fontosak, a válogatott sportolóink mi vagyunk. Éppen ezért a vita miatt az egység megrepedhet, és ezt nem szabad megengedni, a miniszterelnök kíváncsian várja, mit kezd a helyzettel a válogatott kapitánya, illetve a szövetségi kapitány.

Gulyás László rasszista kijelentései miatt indult belső vizsgálat jövő héten zárul.