Hogy, hogy nem: a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. illetékeseinek éppen pár hónappal Tarlós István bukása után jutott eszébe, hogy visszakérje a fővárostól azt a Szabolcs utcai ingatlant, ami hosszabb ideje hajléktalankórházként funkcionál. A Népszava információi szerint a szóban forgó épületbe az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet költözhet be. Egy hírportál pedig kiderítette, hogy az OGYÉI korábbi székházát még 2017-ben egy kormány-közeli offshore-lovag szerezte meg, gyanúsan kedvező feltételekkel. Hatvanhat fedél nélküli beteg és lábadozó sorsa vált az MNV Zrt. döntésének következtében bizonytalanná, nem mellékesen egy járvány kellős közepén.
A rendelkezésünkre álló információhalmazból nehéz leszűrni, elsősorban mi motiválhatta azokat, akik a hajléktalankórház felszámolása mellett döntöttek. Hacsak nem vagyunk a naivitással határos módon jóhiszeműek, biztosak lehetünk abban, hogy az MNV Zrt. döntéshozóinak autonómiája jelenleg kicsivel sem nagyobb, mint mondjuk a Médiatanácsé; azaz a nagybeteg hajléktalanok kiakolbólítása az intézményből nem történhetett volna meg Orbán Viktor tudta és jóváhagyása nélkül. Vajon a főváros ellenzéki vezetését akarja megleckéztetni a bérleti szerződés felmondásával hazánk miniszterelnöke, megszegve korábbi ígéretét is, melyet rögtön a Fidesz számára fiaskóval végződött helyhatósági választások után tett a budapestieknek? Esetleg a székházától egy ingatlan-mutyi miatt megfosztott, s a koronavírus elleni orosz, illetve kínai vakcinák engedélyeztetésekor az Orbán-kabinet által amúgy is porig alázott OGYÉI kárpótlása van soron?
A mögöttünk álló bő tízévnyi autokrácia persze megtanított bennünket arra, hogy nem érdemes Orbán Viktor szavahihetőségére bazíroznunk. Bosszúálló természetéről is képet alkothattunk már, hiszen nem csupán a rendelkezésére álló adminisztratív és financiális eszközök révén igyekszik borsot törni Budapest ellenzéki vezetőinek orra alá; a legfrissebb hírek szerint kormánypárti szennylapok lesznek hivatottak a közeljövőben lejáratni Karácsony Gergelyt és társait. A Szabolcs utcai hajléktalankórház könyörtelen felszámolása leginkább mégis az orbáni garnitúra sajátos világképéről árulkodik.
Ebbe a világképbe nem fér bele a szociális érzékenység, egyáltalán az emberség. Orbán Viktor ideálja tudniillik a középkor. Nemcsak abban mutatkozik ez meg, hogy kormánya nem hajlandó ratifikálni az isztambuli egyezményt, mert a nők tradicionális alárendeltségében hisz. Nem csupán az egyház egykorvolt tudásmonopóliumát kívánja visszaállítani, amikor trón és oltár szövetségének jegyében számos oktatási intézményt játszik át hozzá lojális felekezeteknek. A miniszterelnök abban az értelemben is középkori karakter, hogy megszabadítaná az államot minden szociális felelősségvállalástól. Rendészeti kérdésnek tekinti a hajléktalanságot és szankcionálja. Sőt. Mint a Szabolcs utcai ingatlan visszavétele mutatja, gyámolításukat másoknak sem engedi meg. Vajon az elesettek melyik csoportja kerül legközelebb Orbán célkeresztjébe?