Bulgária;parlamenti választás;

- Popzenész vezet protestpártot

Sokat mond a balkáni viszonyokról, hogy a Ku-ku Band frontemberéből lehet királycsináló. Bejutásra esélyes az "Egyenesedj fel, gengszterek kifelé!" is.

Kihunyt a tavalyi korrupcióellenes tömegmozgalom tüze, Bulgáriában a vasárnapi parlamenti választásokon az előrejelzések szerint a legtöbben továbbra is a stus quo pártjaira fognak szavazni. A jobbközép Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (a GERB rövidítés egyben címert is jelent) 28.1, a balközépnek mondott szocialisták (BSZP) 19.8 százalékon álltak az utolsó felmérésben. Őrzi helyét a Mozgalom a Jogokért és Szabadságért (DPSZ) nevű török-muzulmán etnikai-vallási párt (12.5 százalék), ám új szerveződések is felbukkantak, a királycsináló pedig egy Szlavi Trifonov nevű popzenész lehet.

Az 57 éves tévé-tulajdonos és showman azt ígéri a bolgároknak, hogy megoldja a problémáikat. A népi dallamokkal vegyített rockzenét játszó Ku-ku Band frontembere nem új szereplője a közéletnek. Huszonöt éve egyike volt azoknak, akik tömegmozgalom élén kényszerítették ki a posztkommunista Bolgár Szocialista Párt kormányfője Zsan Videnov lemondását egy bankbotrány után. Később népszavazást szervezett, amelyen ugyan a részvétel nem érte el az érvényességi küszöböt, mégis sokakban megragadt, hogy Szlavinak politikai ambíciója van. Tehetős ember, kábeltévé-csatornája a platform, ahonnan kampányol. A közel kétméteres, kopaszra nyírt, fülbevalót viselő férfi népszerű popzenész, a pandémia előtti időkben hatalmas arénákat volt képes megtölteni. Most viszont csak egy üres csarnokban adott kampányzáró koncertet, ahol újra elmondhatta üzenetét - kizárólag a maga fizetős tévéjén.

Amúgy is jellemző taktikája, hogy nem hajlandó vetélytársaival vitázni, csak a maga tévéjében, zárt Facebook-csoportjában közli üzeneteit. Trifonov a tavalyi kormányellenes, maffiaellenes tüntetések idején jelentette be, hogy  „Van ilyen nép!” névvel pártot alakít és indul a választásokon. Egyszerű programmal állt elő. Javaslata értelmében a jelenlegi arányos, listás választási rendszer helyett egyéni választókerületekben szavaznának a bolgárok két fordulóban. A "francia rendszerben" szerinte így becsületes embereket választanának. Ezen kívül azt akarja, hogy közvetlen választással kerüljenek posztjukra a legfőbb ügyész és a különböző szintű rendőrfőnökök. Úgy véli, hogy ez megoldaná a szervezett bűnözés kérdését és a legfőbb ügyész jelenlegi túlhatalmát Bulgáriában. Trifonovnak ezen kívül minden szektorra vannak ötletei, ezeket ugyancsak a vitát kerülve közli a választókkal. A populista popzenész pártjának 12.7 százalékot jósol a szófiai Alpha Research.

Bulgáriában az 1990-es rendszerváltás óta hagyományosan a posztkommunista, oroszbarátként jellemzett BSZP és a Nyugatra tekintő jobboldal a politikai élet két főszereplője. Mellettük mindig jelen volt a parlamentben a rendszerváltáskor alakult török etnikai DSZP. Ez a bulgáriai státus quo három pártja. Mindháromnak vannak kapcsolatai a hazai szervezett bűnözéssel és külföldi gengszterekkel, mindhárom euroatlanti elkötelezettségűként jeleníti meg magát, s mind a három részt vett vagy most is részt vesz az EU-alapok lefölözésében. Ez az oka annak, hogy Bulgáriát minden statisztika az EU legszegényebb, korrupciótól leginkább sújtott tagállamának tartja, ahol erős a befolyása a helyi és orosz oligarcháknak, a sajtószabadság pedig csak nyomokban létezik. Ez az állapot többször hozott a politikai színtérre váratlan figurákat. Ilyen volt a második világháború utolsó két évében uralkodó II. Szimeon, az egykori gyermekcár, aki Szimeon Szakszkoburggotszki néven kormányfő lett. Az ő szárnyai alatt nőtt politikussá korábbi testőre Bojko Boriszov, aki a jobbközép tábor élére állva lett miniszterelnök, s uralja egy évtizede a politikai színteret a GERB élén.

Trifonov is ilyen „politikai megváltónak” ígéri magát és egyelőre sikerült megszereznie pártjának a népszerűségi lista harmadik helyét. A tavalyi tiltakozások nyomán alakult még két további protesztpárt, amely az eddigi rezsim lecserélést ígéri. A 6.3 százalékon álló Demokratikus Bulgária jobbközép erő és a jogállamisággal kampányol. A korábbi ombudsman Maja Manolova egy inkább balos, szociálisan elkötelezett kormányzást ígérő erő élén esélyes bejutni a nemzetgyűlésbe, ez az „Egyenesedj fel, gengszterek, kifelé!” párt (6 százalék).

A közvéleménykutatók szerint vasárnap sok függ a részvételi hajlandóságtól. Ha kevesen mennek el szavazni az a GERB-nek és nacionalista szövetségesének, a négy százalékos bejutási küszöbön egyensúlyozó Bolgár Nemzeti Mozgalomnak kedvez. 

Szórakoztató politikusokAz utóbbi években több európai ország is produkált a szórakoztatóiparból jött politikusokat. Lengyelországban Pawel Kukiz rockzenész majdnem bekerült az elnökválasztás második fordulójába, pártja most is a szejmben van. Az olasz Beppe Grillo tévékomikus Öt csillag Mozgalma évek óta kormányerő. Ukrajnában elnökké választották Volodimir Zelenszkij humoristát, aki egy sorozatban eljátszotta, hogy egyszerű emberből elnök lesz, s aztán ez sikerült is neki. Az Egyesült Államokban Donald Trump érkezett a tévéből, miután egy valóságshow főszereplőjeként országos ismertséget szerzett. 

Világszerte példaképnek tartott brit iskolák hírneve omlott össze az elmúlt napokban, amikor tömeges zaklatás, molesztálás és nemi erőszak történetei kerültek fel az Everyone's Invited, (Mindenki meghívott) elnevezésű honlapra.