Az uniós testület április 18-ig várja a hivatalos bejelentést arról, hogy az Országgyűlés módosította-e a nem-kormányzati szervezetek átláthatóságáról rendelkező jogszabályt az EU Bíróságának tavaly nyári döntése alapján. Ha ez nem történik meg, akkor a Bizottság ismét keresetet indíthat a bíróságon, ezúttal az ítélet be nem tartása miatt kiszabható pénzbüntetés összegének megállapítása céljából.
A kormány mostanáig semmilyen jogi lépést nem tett, viszont Brüsszelt próbálja felelőssé tenni a késlekedésért, derül ki abból az írásos válaszból, amit Dunja Mijatovicnak, a páneurópai jogvédő szervezet, az Európa Tanács emberi jogi biztosának múlt heti feljegyzésére küldött. A biztos a magyar sajtó- és véleménynyilvánítási szabadságról készült memorandumban - sok egyéb mellett - szóvá tette a magyar állam folytatódó jogsértését a Lex NGO-nak is nevezett átláthatósági törvénnyel kapcsolatban. Felidézte, hogy az uniós bíróság 2020. júniusi ítéletében megállapította: a külföldi támogatásban részesülő civil szervezetekre kirótt nyilvántartási és bejelentési kötelezettségek sértik a közösségi jogot, ezért az előírásokat vissza kell vonni. Megemlítette, hogy Orbán Viktor a döntést követően “Nyugat-Európa liberális imperializmusáról” beszélt, és azzal vádolta “a politikai szervezeteket”, hogy “hazájuk függetlenségének a felszámolására törekednek”.
Mijatovic memorandumára hosszú feljegyzésben válaszolt a kormány, és ebben reagált a Lex NGO-ra vonatkozó kifogásaira is. Eszerint “Varga Judit igazságügyi miniszter egy hónappal ezelőtt kifejezte a magyar kormány szándékát a vitatott rendelkezések hatályon kívül helyezésére, és elküldte a törvény átdolgozott szövegét az Európai Bizottságnak. Amint a Bizottság közli, hogy a szöveg elfogadható, a kormány azonnal benyújtja az Országgyűlésnek a javaslatot, amit a tavaszi ülésszak alatt meg is vitathat a képviselő-testület”.
Mivel Varga Judit Brüsszel válaszára vár, lapunk megkérdezte Christian Wigand bizottsági szóvivőt, hogy mikorra készülnek el az értékeléssel. A szóvivő világossá tette, hogy a magyar kormánynak nincs mire várnia, Brüsszelnek semmi teendője az ügyben, viszont a törvényt már hosszú hónapokkal ezelőtt hatályon kívül kellett volna helyezni. “Az Európai Bizottság emlékeztet rá, hogy az EU Bíróságának ítéletét az érintett tagállamnak azonnali hatállyal végre kell hajtania. A tagországok kötelesek gyors intézkedéseket hozni, összhangban a bírósági döntéssel. Az ítélet végrehajtásához nincs szükség arra, hogy a Bizottság bármilyen lépést tegyen. Amit tehet, és meg is tesz, hogy felkéri az uniós bíróságot pénzbüntetés megállapítására abban az esetben, ha egy tagállam nem hajtja végre az ítéletet” - közölte a szóvivő, hozzátéve, hogy kapcsolatban állnak a magyarországi hatóságokkal. Arról nem nyilatkozott, hogy megkapták-e a civiltörvény módosított szövegét, más forrásból azonban lapunk úgy értesült, hogy a tervezet az Európai Bizottság illetékes szolgálatának az asztalán van.