Karácsony Gergely;Szabolcs utca;

- Karácsony levélben fordult Mager Andreához

Megerősítette, addig nem költözik a fővárosi hajléktalankórház, amíg megfelelő ingatlant nem kap helyette.

Együttműködést vár a kormánytól a XIII. kerületi Szabolcs utcai kórház méltó elhelyezése érdekében a főpolgármester. Karácsony Gergely levélben fordult a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterhez, amelyben leszögezte:

a fővárosi hajléktalankórház a helyén marad, "onnan a járványhelyzet lecsengéséig, illetve addig, ameddig a kormány nem ajánl alkalmas csereingatlant, az ellátottaknak méltó elhelyezést a XIII. kerületi Szabolcs utcai épület helyett, el nem költözik".

A városvezető szerint eljött az a pont, amikor el a kormánynak is el kell dönteni, hogy a legkiszolgáltatottabb, beteg emberek érdekeit nézik, avagy ismét a kiváltságos kevesek további gazdagodását szolgálják. 

Karácsony Gergely hangsúlyozta: megvédik a legkiszolgáltatottabb emberek egészségét, emberi méltóságát, küzdenek a koronavírus-járvány ellen, óvják a budapesti kórházak teherbíróképességét, és "hasonló világos állásfoglalásra" kéri a minisztert valamint a kormány tagjait is.

A főpolgármester úgy fogalmazott:

Az elmúlt kilenc hónapban mutatott kormányzati álláspont ellenére még mindig bízom benne, hogy a kialakult helyzetet az együttműködés és az együttérzés jegyében sikerül rendeznünk azzal, hogy a hajléktalan kórháznak méltó és alkalmas elhelyezést találunk a járványveszély elmúltával.

Tegnap Karácsony Gergely főpolgármester a Népszavának azt mondta az intézményben tartott állománygyűlés után, hogy a kórház rendkívül elhivatott szakmai stábbal rendelkezik, amit nem engednek szétverni. 

Mint arról korábban beszámoltunk a Szabolcs utcai hajléktalankórház kialakításáról a kormány és a főváros együtt döntött még 2011-ben. Az épületet az állam biztosította, az intézmény kialakítását az önkormányzat vállalta. Az akkor már évek óta üresen álló Szabolcs utcai kórház egyik épületét a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. adta bérbe a fővárosnak a Belügyminisztériummal kötött megállapodás keretében. A Belügyminisztérium támogatásával egy 50 ágyas krónikus belgyógyászati és egy 23 ágyas ápolási osztályt alakítottak ki, illetve az épületben egy lábadozó részleg és egy 150 fős hajléktalanszálló is működik.

A szerződés értelmében legkorábban 8 év múltán volt felbontható a bérleti szerződés. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. nem is késlekedett, az első lehetséges időpontban felmondta a bérleti szerződést arra hivatkozva, hogy irodaházat alakítanának ki az épületből egy minisztériumi háttérintézmény számára. Mint ahogy ezt a Népszava elsőként megírta, ez az intézmény az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetet (OGYÉI), amelynek korábbi belvárosi ingatlanát 2017-ben feltűnően olcsón szerezte meg egy Habony Árpád köreihez sorolt grúz-izraeli üzletember. A cég vállalta, hogy határozatlan ideig bérbe adják az irodákat az OGYÉI-nek. Úgy tűnik, a NER-oligarchának most sürgetővé vált, hogy birtokba vegyék a Four Seasons hotellel szomszédos épületet.  

A budai hídfő aluljáróját viszont még június 16-áig lehet használni.