Egy házi orvost sem kellene átirányítani kórházba, mert ezzel nemcsak az oltások beadása lassulna, hanem félő, hogy még több covidos beteg kerülne kórházba. Ezt mondta a 168.hu-nak Szabad Zoltán, Magyar Orvosok Szakszervezetének elnöke.
Orbán Viktor miniszterelnök múlt pénteki rádióinterjújában arról beszélt, hogy ágyból és lélegeztetőgépből a kapacitások mintegy fele még szabad –, „és élőerőből is vannak tartalékaink”. igaz, a kórházak és az egészségügyi személyzet leterheltségéről érkező drámai hírekkel összhangban azt elismerte, hogy ezek a tartalékok „egyáltalán nem végtelenek”.
Egy múlt heti kormányhatározat is jelzi, hogy csak az a háziorvos rendelhető más helyszínre, akinek van egyéb szakképzettsége és a kirendeléssel nem sérül az oltási tevékenység. A 168.hu által megkérdezett orvosok ugyanakkor nem tartanák jó ötletnek, ha háziorvosokat irányítanának át a covid-ellátásba, mert ennek még több kára lehet, mint haszna.
Békássy Szabolcs, a Háziorvosok Online Szervezetének alapítója szerint,
Felhívta a figyelmet arra, hogy a háziorvosoknak most inkább arra kell koncentrálniuk, hogy a covidos betegek kórházi áradását csökkentsék az időben felismert fertőzéssel (a betegséggel első körben ők találkoznak a praxisukban).
Azt Békássy nem vitatja, hogy a kórházakban dolgozók leterheltek és szükség lenne átcsoportosításra.
Hasonlóan vélekedik a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke is. Szabad Zoltán azt mondta:
Megjegyezte, hogy az intenzív osztályok halálozási adatait csak a kormányzat ismeri.
Arra a kérdésre, hogy vajon hány háziorvos irányítható át kórházakba anélkül, hogy az oltási tempó ne csökkenjen, a MOSZ elnöke azt válaszolta: „egyetlen egy sem”. Úgy vélte, „ha kevesebben látják el ugyanazt a munkát, túlterheltek lesznek a háziorvosi rendelők. Szerinte
Szabad Zoltán magyarázata szerint a háziorvosok két ponton is „tehermentesítik” a kórházakat: egyrészt a korán észlelt covid-betegség mellett az időben, prehospitálisan megkezdett favipiravir terápia csökkenti a kórházi ellátás szükségességét, mivel kisebb eséllyel alakul ki súlyos kórkép, másrészt az oltások megszervezésével és beadásával lassítják a járvány terjedését.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság legfrissebb, március 1-i adatai szerint 510 tartósan betöltetlen háziorvosi, és további 225 tartósan betöltetlen fogorvosi praxis van Magyarországon. A statisztika évek óta emelkedést mutat, ezt a tendenciát pedig az aktuális kormányok nem tudták megfordítani – nemcsak 2010 óta a Fidesz-kormány, de előtte 8 éven át a baloldali kabinetek sem –, legfeljebb átmenetileg tudták lassítani.