oltás;védettség;

- A csepegtetett oltás veszélyei

A mondandómat egyetlen bővített mondatba belesűríthetem: a relatíve kevés, oltással már immunizált ember együttélése a magas fertőzöttségű populációval erős szelekciós nyomást hoz létre olyan vírusmutánsok kitenyésztésére, amelyek immunisak az oltóanyag által létrehozott immunválaszra (ezek az r-mutánsok).

Az elhúzódó oltási kampány tehát ilyen rezisztens mutánsokat termelhet: a feltételes mód arra utal, hogy szerencsés esetben nem jön létre olyan vírus, amelynek a vakcinák által támadott jellemzőiben (antigén determinánsaiban) bekövetkező változás együtt jár a fertőzőképesség megmaradásával. Ellenkező esetben baj lesz, ha nem változtatunk az oltási és védekezési stratégián! 

A vírusok által megfertőzött, már beoltott emberekben a jelenlegi vírustörzsek csak akkor tudnak betegséget okozni, ha nem volt hatékony az immunizálás, vagy ha létrejön a rezisztens mutáns (r-mutáns) valakiben. Ez a r-mutáns aztán megfertőzhet mindenkit úgy, mintha nem is oltottunk volna. Tovább megyek, innentől az oltások szaporodásával egyeduralkodóvá válik, ugyanúgy, ahogy az angol mutáns is kicselezi a védekezési szabályokat (az alaptípust lefojtja a védekezés, az angolt nem, mert hatékonyabban fertőz).

Jó, ha nem felejtjük el, hogy a vírusok az élő rendszerben leghatékonyabban szaporodó ágensek. Csak a védekező rendszerünk plazmasejtekké alakuló B-limfocitái tudják felvenni velük a versenyt azzal, hogy gamma globulinokat (IgM, IgG a tesztben) termelnek, amik fehérjék, és gyorsabban készülnek, mint a vírus.

Mi lenne a jó taktika? A legjobb az lenne, ha a lehető legrövidebb idő alatt a legtöbben védetté válnának. Ahogy az influenza oltások vagy más vakcinák esetén szokott történni. Ez a hajó sajnos már elment, mert hónapok óta csepegtetetten oltunk.

Kétlem, hogy lett volna olyan bátor kormány, amely kivárja a járvány alatt a megfelelő számú vakcina rendelkezésre állását, és akkor napok alatt átoltja a lakosságot. Izrael egyébként majdnem ezt tette, és ezt szerették volna tenni az angolok is.

Realitás viszont, hogy a jelen helyzetben azt tegyük, amit a németek, vagyis egyes területeken indítsunk teljes átoltást (ők a határszéleken járnak így el, talán nálunk is beválna) 10 napos szigorú zárás mellett, mert így ott a fertőzöttek és az oltottak is védetté válnak, és megáll a fertőzés.

Bármi legyen is a stratégia, az oltottak esetén fellépő újrafertőzésre különös figyelmet kell fordítani. Ők nem egyszerűen fertőzöttek enyhe lefutással, hanem az r-mutánsok potenciális kitenyésztői. Minden ilyen esetet szigorú karanténnal, kontaktkutatással és vizsgálattal kell kezelni, hogy meggátoljuk az r-mutáns elszabadulását.

Itt az ideje, hogy a kormány bevesse a korábban sorosozásra-migránsozásra használt nagyágyúját, de egy jobb cél érdekében! Óriásplakátról kell mindenkinek az arcába kiabálni, hogy ha a régi életét vissza akarja kapni, akkor kérje az oltást, és tekintse állampolgári kötelezettségnek - jelentéssel, szigorú karanténnal - megakadályozni az r-mutánsok elterjedését.