USA;menekültek;gyermekek;déli határ;

- Biden fejére olvassák a menekülthelyzetet

Két témáról nem kérdezték az új amerikai elnököt a riporterek: a koronavírus-járványról és a csaknem 1900 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagról.

Joe Biden első, 62 perces sajtóértekezletén tíz újságíró jutott szóhoz, de egyikük sem volt kíváncsi a Covid-19 550 ezer felé közeledő amerikai áldozatára, az oltási kampányra vagy a gazdaság helyzetére. Ehelyett a „fősodorhoz” sorolt sajtóorgánumok képviselői is a jobboldal kedvenc témáját, a mexikói határon kialakult menekülthelyzetet feszegették.

Ezzel megalapoztak Donald Trumpnak, aki a FoxNewsnak nyilatkozva nem is hagyta ki a ziccert: „Milliók fognak beözönleni az országunkba. És ez le fogja rombolni az országunkat. Nem tudom, (Bidenék) mit csinálnak és ők se tudják, hogy mit csinálnak. Ez nagyon, nagyon veszélyes helyzet!”

Múlt heti sajtóértekezletén Biden azzal védekezett, hogy az év első hónapjaiban Trump alatt is megnőtt a déli határra érkezők száma, mert később a forró időjárás miatt már veszélyesebb a próbálkozás. A felnőtteket és a családok többségét visszafordítják, de azért nem volt hajlandó bocsánatot kérni, amiért elődje politikájával szakítva beengedik az egyedül érkező fiatalkorúakat. A többség 16-17 éves fiú, esetükben szigorúbb az ellenőrzés, de a kisebbeket és a lányokat általában befogadják, s megpróbálják mielőbb megtalálni a szüleiket. A családegyesítés kedvéért még arról is lemondtak, hogy ujjlenyomatot vegyenek az esetleg illegálisan az országban tartózkodó szülőktől vagy rokonoktól, amint az eddig szokás volt.

Republikánus képviselők és szenátorok sorra utaznak a déli határhoz, hogy ott elborzadva állapítsák meg, mekkora a káosz és a válság. A kormányzat közben újabb menekültközpontokat igyekszik megnyitni, hogy a gyerekeknek minél kevesebb időt kelljen a börtönhöz hasonló átmeneti állomásokon tölteniük. Jelenleg mintegy 18 ezer fiatalkorúnak viselik gondját, a szám pedig napról napra növekszik, mert általában napi 3-400 fővel többen érkeznek, mint ahányat át tudnak adni a hozzátartozóknak. A gyermekek jogait védő szervezetek ugyanakkor túl lassúnak tartják a hatósági eljárást és túl ridegnek az átmeneti szállásokon uralkodó körülményeket. A washingtoni kormányváltás nem mindig érződik a déli határon, ahol ugyanazok a határőrök, bevándorlási tisztviselők és hivatalnokok dolgoznak, akiket korábban a minél elutasítóbb magatartásra utasították.

A lakhelyelhagyási tilalom mellett az iskolák ismét online oktatásra állnának át. Korlátoznák a tömegközlekedést is, és hétvégi, ünnepnapi menetrendet vezetnének be.