;

ketrec;fogyatékkal élő gyermek;Társaság a Szabadságjogokért (TASZ);

Képünk illusztráció

- Ketrecbe zártak egy autista gyereket egy egri szociális intézményben

Hetekig rácsok mögött tartották a 16 éves fiút, mert nem tudták ellátni.

A szociális intézményekben uralkodó áldatlan állapotok már nem egyszer kerültek az érdeklődés középpontjába. Most ismét kiderült, milyen hiányosságok tapasztalhatók ezekben az otthonokban. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogján azt írta, jogsegélyszolgálatukon keresztül kapták az értesítést, miszerint Bencét (akinek nevét megváltoztatták) több ízben, hetekig egy ketrecre emlékeztető szerkezetbe zárták egy Eger melletti szociális intézetben.

A TASZ ombudsmanhoz fordult, aki a panaszbeadvány alapján előre be nem jelentett helyszíni vizsgálatot folytatott le és friss jelentésében nagyon fontos megállapításokat tett.

Egy eltérő fejlődésű gyerekre könnyű ráfogni, hogy ön- és közveszélyes, mert kihívást jelent a viselkedése, ám óriási tévedés azt hinni, hogy az autizmus egyenlő az agresszióval.

A fiú autizmussal él, eltérő a fejlődése, és ha nem foglalkozik csak vele egy szakember, akkor indulatkitörései során kárt tehet magában, illetve a környezetében, megharaphatja a gondozóját vagy társait. 

Ezért a fiúval szemben, fizikai korlátozásként rendszeresen alkalmaztak rácsos ágyat, vagy különítették el „rácsos ajtós szobába”. 2018-ban összesen 9 alkalommal helyezték el egy titokzatos, szükségszerűen zárt szerkezetű rácsos ágyban, amit az ombudsman helyszíni ellenőrzésekor nem tudtak megmutatni az intézet alkalmazottai. A jelentés szerint a ketrec így nem volt fellelhető, a helyszíni vizsgálat a „fiú ketrec-szerű tárgyban való bezárását nem igazolta azonban nem is zárta ki.”

Megjegyzik, Bence ellátására nem állnak fent sem a személyi, sem a tárgyi feltételek az intézményben. Ráadásul a hivatalos vizsgálat is megerősítette, egy gyerek hetekig tartó rácsos ágyba zárása nem lehet megoldás a viselkedésproblémák kezelésére.

Az egri intézményben a 143 ellátottra 103 szakmai státusz jut, ennek 15 százaléka volt betöltetlen az ombudsman vizsgálatakor. Ez kifejezetten magas arány arra tekintettel, hogy egy 2019-es fenntartói ellenőrzés szerint a közeljövőben sokan nyugdíjba mennek az intézményben dolgozók közül. A súlyos szakemberhiány mellett a dolgozók nincsenek felkészítve a súlyos esetek kezelésére.

A lakószobák nagyon zsúfoltak: a jogszabály szerint legfeljebb négy személy helyezhető el szobánként, itt a 36 fős férfiosztályon viszont 6-7 ágyas szobákban élnek a fogyatékos emberek. Emiatt még nagyobb eséllyel alakulnak ki konfliktusok a lakók között, és már a szigorú napirend levezénylése is embert próbáló feladat.

Az ombudsman szerint is súlyosan megsértették Bence jogait, nem lehet kérdés, hogy az elkülönítésen alapuló jogsértő gyakorlatot azonnal fel kellett számolni.

A TASZ szerint az eset egy súlyos társadalmi kérdésre is rávilágít. Nevezetesen, hogy Magyarországon nincs a súlyos viselkedésproblémával élő, gyakran már krízishelyzetben lévő autista gyermekek számára egyetlen releváns, bentlakásos elhelyezést nyújtó intézmény sem.

Hivatalosan is elkaszálták a terveket.