Kevés vérből is lehet sok információhoz jutni gyorsan, és szinte fájdalommentesen – az ezt elősegítő mintavételi eljárásoknak kiemelt jelentősége van a gyermeksürgősségi osztályokon. A vércseppanalízissel mindössze egy cseppnyi, ujjbegyből vett vérre van szükség ahhoz, hogy azonnal elvégezhető legyen a gyorsteszt.
A sürgősségi osztályokon régóta használnak olyan vérvizsgálati laborkészülékeket, amelyek akár perceken belül megmutatják a kívánt eredményt. Ez az út a hatékony terápiához, ugyanis az orvosok a vérvétel eredményéből tudnak következtetni számos betegségre – mondta Krivácsy Péter. A Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegellátó Osztályának főorvosa kiemelte, a gyermeksürgősségi ellátásban a laboreredmények gyors meghatározása az egyik legfontosabb tényező, és az is lényeges szempont, hogy minél kisebb egy gyermek, lehetőleg annál kevesebb vérminta levételével járjon az eljárás, ugyanis 2 milliliter vér egy koraszülött esetében nagyon soknak számít. Egy 2,5-3,5 kilós újszülött vérmennyisége 2,5 deciliter, egy 5-6 éves gyermeké pedig 1,6 liter. Törekedni kell arra is, hogy minél kisebb fájdalmat okozzunk a gyermeknek, és biztonságosan vegyük le a mintát. A vércseppanalízissel nem kell a vénába tűt vagy kanült helyezni, csak egy pici szúrásra van szükség a teszt elvégzéséhez – mondta a szakember.
A gyermeksürgősségi osztályokon alkalmazott eljárásról is szó lesz a március 25-i Semmelweis Egészség Napok rendezvényen, amelynek interaktív előadásai ingyenesek, de regisztrációkötelesek. A részletes program és az előadások regisztrációja itt érhető el.