védőoltás;háziorvos;Erdőkertes;

Képünk illusztráció

- Az erdőkertesi háziorvos elmondta, hogy miért nem adja be a koronavírus elleni vakcinákat

Kiss Csaba között azt kifogásolja, hogy a kínai oltóanyagnak nincs európai engedélyezése. A Magyar Orvosi Kamara közleményben határolódott el tőle.

Elmondta az erdőkertesi háziorvos, hogy miért nem olt a körzetében koronavírus ellen. Kiss Csaba az ATV Híradójának azt mondta, hogy döntésének több oka is van. 

Szerinte egyrészt káosz van az oltások elrendelésében, abban, hogy mikor kit kell oltani. Ez ráadásul hétről hétre változik.

– Azt se tudjuk, milyen oltóanyagot, és hogyan kellene adni– jelentette ki a háziorvos.

Kifogásolja az is, hogy a kínai vakcinának nincs európai engedélyezése.

– Az összes engedélyezett is tulajdonképpen nem törzskönyvezett gyógyszerkészítmény, tehát majdhogynem klinikai kipróbálási fázisban vannak– mondta, hozzátéve, hogy ez járványhelyzetben megengedett, de ő nem nagyon szeretne „gyógyszerkipróbálásokban részt venni”.

A harmadik ok, hogy úgy látja, a rendelő nem alkalmas az oltásra: ott nincsenek olyan körülmények, hogy úgy tudjanak oltani, hogy ne a járvány terjedéséhez járuljanak hozzá, hanem a megelőzést segítsék. Náluk két orvos és két fogorvos rendel, a váróhelyiség félig-meddig közös. Váltott rendelésben vannak, így bármikor bejöhet egy covidos beteg. Kiss Csaba elmondása szerint pénteken például három koronavírussal fertőzött páciens sétált be a pozitív leletével hozzájuk. Hozzátette, hogy a váróhelyiségük túl kicsi, hogy megfelelő távolságot tartsanak.

Kiss Csaba nehezményezte azt is, hogy a szervezést is a háziorvosokra testálják: nekik kell fölhívni a pácienseket és beosztani őket, ami jelentős terhelést jelent, de sok plusz költséggel is jár, amit a háziorvosnak senki nem kíván megfizetni. A telefonköltséget ugyan el tudja számolni, de a személyi jövedelemadót neki kell megfizetnie.

A háziorvos elmesélte, hogy már az önkormányzat és a tisztifőorvosi szolgálat is szankciókat helyezett kilátásba. Az önkormányzat kilátásba helyezte, hogy felfüggesztik a szerződését, a tisztifőorvosi szolgálat meg ugyan megegyezni akart, de Kiss Csaba azt vette ki a szavaikból, hogy hatóságként fognak eljárni, és megbüntethetik. 

Az orvos kijelentette, hogy ha megbüntetik, csődbe fogja vinni a vállalkozást, és befejezi a működését.

Beszélt arról is, hogy nekik is szükségük van a pihenésre, és nem tudja, hogy mi alapján mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos, hogy ötmillió forintig büntetik azt, aki nem olt hétvégén, hiszen ők nem munkáltatói a háziorvosoknak.

– Ez az ötmillió forint a praxis háromhavi finanszírozása, onnantól kezdve, én lehúzom a rolót – jegyezte meg az erdőkertesi háziorvos.

A MOK elhatárolódikUgyan nem nevezték meg, de a háziorvos nyilatkozatával összecseng a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnökségének közleménye. Eszerint a hippokratészi esküvel ellentétesnek tartanak minden olyan megnyilvánulást, amely oltásellenes, illetve alábecsüli a koronavírus-járvány veszélyességét és az egyéni védekezés jelentőségét. Az ilyen kijelentések ugyanis rombolják az egészségügybe vetett bizalmat és a járvány megfékezésére tett közös erőfeszítéseket. Az elnökség éppen ezért elhatárolódik a MOK etikai normáival összeegyeztethetetlen tevekénységű, megnyilatkozású orvosoktól - írták.

Úgy látják, a háziorvosi rendelők alkalmatlanok a tömeges oltás elvégzésére.