Európai Bizottság;vakcina;engedély;koronavírus;Johnson&Johnson;

- Már Európában is forgalmazható a Johnson&Johnson oltása

Brüsszel legalább 200 millió egyadagos oltóanyagra kötött szerződést, Magyarország 4,36 millióra. Legkorábban április második felében érkezhet a vakcina.

Az Európai Bizottság (EB) csütörtökön feltételes forgalomba hozatali engedélyt adott a Janssen Pharmaceutica-Cilag NV gyógyszeripari vállalat új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagára, a Johnson & Johnson csoportba tartozó cég vakcinája a negyedik, amelynek megkezdődhet a tömeges alkalmazása az Európai Unióban.

Amint arról a Népszava is beszámolt, néhány órával korábban az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) közölte: a 18 év felettiek számára biztonságos és hatékony a koronavírus elleni oltóanyag. A vakcinából elég egy dózis, hatékonysága a gyógyszerügynökség vizsgálatai szerint 67 százalékos. Normál hűtőben is tárolható és három hónapig eltartható.

Az EB tavaly október 8-án kötött megállapodást a Johnson & Johnson vállalattal 200 millió adag oltóanyag beszerzéséről, további 200 millió dózis vásárlásának lehetőségével. Magyarország 4,36 millió adagot rendelt a Johnson & Johnson vakcinából, amiből a cég legkorábban csak április közepén-végén kezd szállítani Európába.

A Johnson & Johnson február 16-án nyújtott be forgalomba hozatali engedély iránti kérelmet az EMA-hoz. Az amerikai óriásvállalat oltóanyaga a negyedik vakcina, amely elérhetővé válik az Európai Unió 27 tagállamában a Pfizer/BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca/Oxfordi Egyetem vakcinái után.

A Janssen által kifejlesztett oltóanyag arra a technológiai platformra támaszkodik, amelyet már használtak a gyógyszergyár nemrégiben jóváhagyott, ebola elleni oltóanyagának, valamint a Zika-, az RSV- és a HIV-vírus elleni vakcinák kifejlesztéséhez és gyártásához.

Az oltóanyagban ártalmatlanított adenovírussal juttatják be a koronavírusra jellemző tüskefehérjét a szervezetbe. Az immunrendszer ezt követően idegen anyagként kezeli ezt a fehérjét, és természetes védekezésként antitesteket és a fehérvérsejtek csoportjához tartozó T-sejteket termel ellene. A vakcinában található adenovírus nem képes szaporodni, és nem okoz betegséget     

Az EB csütörtökön arról is tájékoztatott, hogy az uniós beszerzések révén ez idáig 60,7 millió adag vakcinát szállítottak a tagállamokba, amelyekből 43,1 millió adagot adtak be az embereknek. A Johnson & Johnson mellett ez idáig a BioNTech-Pfizer (600 millió adag), a Moderna (460 millió adag), az AstraZeneca (400 millió adag), a CureVac (405 millió adag) és a Sanofi-GSK (300 millió adag) vállalatokkal írt alá vakcinabeszerzésről szóló szerződéseket.

A kormánypártok közösen folytatják a kormányzást.