A hajdani üdülőtábor – majd tavalyi eladásáig a nagycsaládosokat üdültető Erzsébet-tábor – területére tervezett hatalmas épület nem az egyetlen NER-hez köthető gigaberuházás a környéken. A szomszédban, az egykori pártállami VIP-üdülő területén, a Club Aligában kormánysegítséggel jelentős fejlesztéseket – többek között egy 160 szobás szállodát, amihez 7,35 milliárdos állami támogatást is kapott – akar az érdekeltségébe tartozó Pro-Mot Kft.-n keresztül az Appeninn Nyrt., amelyben korábban Mészáros Lőrincnek és Tiborcz Istvánnak is volt érdekeltsége.
A nemzetgazdasági jelentőségűvé minősítés lehetővé tette e cég számára is a helyi és országos építési szabályzat mellőzését, azt, hogy a területre a nagyvárosokra jellemző, akár 6 emeletes, 18 méter magas épületeket emelhessen 80 százalékos beépítéssel. Ezt a fejlesztést is nagyban bírálták a helyiek, ám a balatonvilágosi önkormányzat nemrég változtatott a hozzáállásán. A képviselő-testület kettészakadt, a polgármester és három képviselő – ahogyan arról a Magyar Narancs korábban beszámolt – aláírta a beruházó által kért bennfentesi nyilatkozatot. Akik nem szignózták a kért dokumentumot, hiába választott képviselők, tavaly ősz óta nem láthatnak bele az egyeztetések menetébe.
– Ezekről a tárgyalásokról semmiféle tájékoztatást nem adnak a helyieknek – mondta lapunknak Bukovszki András, a fürdőegyesület elnökhelyettese, önkormányzati képviselő. – Sőt, a polgármester azokat a cikkeket sem engedni megjelentetni a helyi újságban, amelyben az egyesület Club Aligával kapcsolatos álláspontját szerettük volna bemutatni. Ezért saját kiadványt készítettünk, amelyeket az egyesület tagjai szórnak ki a helyiek postaládáiba.
A fürdőegyesület az Appeninn és az önkormányzat eltitkolt tárgyalásainak dokumentumai miatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult, amelynek elnöke, Péterfalvi Attila – a lapunk birtokába került – válaszában megállapította, hogy a nyilvánosság korlátozása alaptörvény-ellenes, a bennfentes nyilatkozat önmagában nem lehet akadálya a közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatok nyilvánosságának. Péterfalvi az Alkotmánybíróságra hivatkozva kijelentette, „nem tekinthető az Alaptörvénnyel összhangban állónak az olyan korlátozás, amely egy adatot vagy egész dokumentumot végérvényesen elvon a nyilvánosság elől, illetve egy dokumentumot annak tartalmától függetlenül, teljes egészében nyilvánosságkorlátozás alá helyez”.
Az AFE elnökhelyettese ezután természetesen kikérte ismét a dokumentumokat, ám Takács Károly polgármester azt válaszolta, a képviselő kérje az Appeninn Nyrt. nyilatkozatát arról, hogy mely adatokat lehet nyilvánosságra hozni. Az üggyel kapcsolatban megkerestük az Appeninnt és Takács Károly balatonvilágosi polgármestert, de nem reagáltak kérdéseinkre.