Németország;korrupció;Baden-Württemberg;Armin Laschet;

- Előre menekül a CDU

Az utóbbi hónapok kétes ügyei miatt etikai kódexet léptet életbe parlamenti frakciója számára.

A baj nem jár egyedül, még a CDU számára sem. Előbb megrendült a bizalom a kereszténydemokraták szupersztárjának tartott egészségügyi miniszter, Jens Spahn iránt, s lassan csökkenni kezdett a párt népszerűsége, majd a Spiegel kiderítette, hogy a párt egyik parlamenti képviselője, Nikolas Löbel, a járvány első szakaszában egészségügyi védőmaszkokkal nyerészkedett, amivel 250 ezer euró bevételhez jutott. Az ügy roppant kínos a CDU számára, hiszen a botrány néhány nappal a rajnavidék-pfalzi és a baden-württembergi tartományi választás előtt robbant ki. Mindez különösen rosszul érintette Armin Laschet pártelnököt, akinek nem egészen két hónappal a CDU élére való megválasztása után máris komoly nehézséggel kell szembenéznie. Ugyanakkor mindez  éppen annyira érinti Markus Södert, a bajor CSU elnökét is, hiszen február vége óta  a Keresztényszociális Unió politikusát, Georg Nüssleint is hasonló vádakkal illetik. Így aztán a két, "egymás kioltó" eset nem különösebben befolyásolja, hogy melyikük lesz majd az uniópártok kancellárjelöltje. Nüsslein hétfőn kilépett a CSU-ból. Kiderült, hogy tanácsadócége, a Tectum Holding 660 ezer eurós kapott a maszkok továbbításáért és az összeg után nem fizetett adót. Nüsslein azonban visszautasította a vádakat. A müncheni ügyészség mindenesetre nyomozást indított megvesztegetés vádjával, a mannheimi ügyészség pedig Löbel ügyében kezdeményezett vizsgálatot.

Az ügy  az önmagát kereső nagykoalíciós partner, a szociáldemokrata párt számára is kapóra jött, Carsten Schneider, az SPD frakcióvezetője "gátlástalan haszonvággyal" vádolta az uniópárti politikusokat. Löbel a hét elején kénytelen volt visszaadni parlamenti mandátumát.

A bajoknak azonban ezzel sincs vége, még Spahn ügye is Damoklész kardjaként lebeg a CDU felett. A tárcavezető, aki egyúttal a kereszténydemokraták elnökhelyettese, múlt év őszén, amikor meredeken nőtt a koronavírusos fertőzések száma, egy vacsorán 9999 eurónyi adományt gyűjtött. Miért épp ennyit? Mert az adományokat csak 10 ezer eurótól kell hivatalosan közzétenni.

Tavaly nyáron a CDU fiatal reménysége, Philipp Amthor került bírálatok kereszttüzébe: az amerikai Augustus Intelligence startup kérésére a Bundestag hivatalos levelezését használva lobbizott Peter Altmaier szövetségi gazdaságügyi miniszternél azért, hogy a vállalat előnyösebb helyzetbe kerüljön Németországban. Ellenszolgáltatásként részvényopciókat, igazgatótanácsi kinevezést, illetve egyéb javakat és szolgáltatásokat kapott. Bár Amthor jelezte, hogy egy időre háttérbe vonul, Mecklenburg-Elő-Pomeránia kereszténydemokrata vezetése indítja a szeptemberi szövetségi parlamenti választáson.

Ez így egyszerre sok a CDU-nak, a párt mielőbbi lépésekre kényszerül, hogy ne vádolhassák korrupcióval. Az uniópártok frakciója például etikai kódexet kíván kiadni arról, mit szabad a képviselőknek és mit nem. Még nem tudni, hogy a tervezet milyen pontokat tartalmaz, a Frankfurter Allgemeine Zeitung értesülései szerint például korlátozni kívánják a lobbitevékenységet. A mellékállást viszont aligha tiltják be, a CDU/CSU-frakcióban az uniópártok számára fontos gazdák, ügyvédek is ülnek. Azt ellenben megtilthatják, hogy a képviselők már honatyaként kezdjenek vállalkozásba. Átláthatóbbá kívánják tenni továbbá a különféle vállalkozásokban való részvételt, és az abból származó bevételeket. A pártadományok eddigi 10 ezer eurós korlátját „sokkal lejjebb viszik majd” – írta a frakciótagoknak az uniópártok képviselőcsoportjának kereszténydemokrata vezetője, Ralph Brinkhaus és CSU-s partnere, Alexander Dobrindt. Az összeghatár még kérdés, de a keresztényszociális pártban egyesek szerint szerint minden adományt be kellene jelenteni.

Armin Laschet CDU-elnök is gyorsan lépett. Saját tartományában, Észak-Rajna-Vesztfáliában a CDU frakciója szintén magatartási kódex bevezetését tervezi. Látszik, hogy választási évben drága a botrány.

Oroszország a hadviselés új vállfaját űzi: informatikai katonákkal támadja ellenfeleit, elsősorban az Egyesült Államokat.