Előszeretettel hangoztatja azt a kormány, hogy lassú az uniós vakcinabeszerzés, ezért fordul a keleti vakcinák felé. A kommunikáció szinte minden lépésről beszámolt, hol tart a folyamat - még arról is, hogy a Szputnyikra megjött a szerződéstervezet. Logikusnak tűnne ezek után, ha a kontraktusok nyilvánosak lennének. Csakhogy itt elakad a folyamat. A 444.hu bemutatta, mi történik, ha valaki közérdekű adatigénylésben szeretné kikérni az iratokat. Mivel a Külügyminisztériumhoz köthetők a beszerzések, emiatt a tárcánál próbálkoztak először. Ám kiderült, nem a külügy az illetékes. Ezután a Miniszterelnökséghez és az Emberi Erőforrások Minisztériumához nyújtotta be a portál igénylést, mindkét helyen le pattintották.
A portál szerint a szerződés publikálása két dolgot mindenképpen segítene tisztázni. Az egyik, hogy valóban 50 milliárd forintot fizettünk-e az ötmillió adag kínai vakcináért, és 5,7 milliárdot a kétmillió oroszért. A másik fontos elem a szállítási határidő, ugyanis az orosz fél megcsúszott a teljesítéssel, 30 százalékkal kevesebbet szállítottak le, mint amennyiről Szijjártó Péter beszélt az aláírás után.
A politikus úgy véli, „a kormányzati döntések átláthatósága és a közérdekű adatok nyilvánossága NEM veszélyezteti, hanem SEGÍTI a védekezést. Az pedig, hogy az embernek kérdései vannak, nem oltásellenesség. Jó lenne, ha a kormány végre komolyan venné a tájékoztatást, ami járványhelyzetben kulcsfontosságú, és nem titkolna el minden létező adatot, aminek a nyilvánossága közérdek!”