Carmen;Rejtő Jenő;Brexit;

- Kultúra karanténban

A kijárási korlátozások és a rendezvénystop napjaira otthonról elérhető kulturális programokat ajánlunk.

Rejtő-est

„Végeredményben pesti fiúk vagyunk, nevetséges ez a túlérzékenység, meg is bántam az egészet." Radó Denise és Lengyel Ferenc színművészek idézik fel Rejtő Jenő fordulatos életét és fanyar humorú írásait Thuróczy Gergely irodalmi muzeológus és Rejtő-kutató szövegválogatása alapján.

20.00 A38 Hajó Youtube-csatorna

Építészeti filmnapok

Zed Nelson Londonban élő fotós, filmrendező és író másfél órás Az utca című dokumentumfilmjét lehet megnézni a március 13-ig tartó Budapesti Építészeti Filmnapokon. A Brexit rámutatott egy fontos problémára: a jövedelmek mentén kettészakadt társadalom mintha két párhuzamos valóságban élne. Ez a kortünet egy dzsentrifikálódó londoni utcán, a Hoxton Street-en belül is tetten érhető. A munkásosztály által lakott terület korábban kvázi önálló kisvárosként működött: az emberek ismerték egymást, az utcán belül pedig a mindennapi élethez szükséges összes szolgáltatás megtalálható volt. A kigyűrűződő londoni dzsentrifikációval azonban szigetszerűen megjelentek a belvárosi középosztálybeli fiataloknak szóló kávézók, galériák és új ingatlanfejlesztések, melyek néhány év alatt teljesen átformálták az utca arculatát és társadalmát. Ennek a folyamatnak lehetünk szemtanúi a több év alatt forgatott dokumentumfilmben, mely az “őslakosok” személyes sorsain keresztül érzékelteti a változások léptékét és követhetetlenségét.

20.30 Budapesti Távmozi (Toldi Távmozi)   

Carmen

Carmen, a szemrevaló cigánylány csak a végzetnek engedelmeskedik, melyet előre lát, s melyet ő maga idéz elő. Szabadsága abban nyilvánul meg, hogy dönthet: vagy beleolvad a labirintusban céltalanul sodródó embertömegbe, vagy kezébe veszi és felgöngyölíti saját „Ariadné-fonalát” és megtervezi halálát. A szenvedélyes történet táncban, szóban elmesélve látható a Vörösmarty Színház színpadán Horváth Csaba rendezésében.

eszinhaz.hu

Még mindig egyenlőtlen a nők helyzete, nincs ez másként az irodalomban sem. Tényszerű kimutatásokra, etikai kódex létrehozására, és transzparenciára lenne szükség – véli Tóth Kinga.