;

MVM;E.ON;Habitat for Humanity Magyarország;energiaszolgáltatás;

- Újra kikapcsolják a közműveket

Bár az energiaszolgáltatók egész márciusig türelmet tanúsítottak a lejárt tartozókkal szemben, a hónap elejével csendben újraindították a kikapcsolásokat. A szigorúbb vírusintézkedésekre tekintettel a Habitat újból moratóriumot követel.

A kormány bejelentette a digitális oktatásra való teljes átállást március 8-tól április 7-ig. Így minden iskolásnak, beleértve a legkisebbeket, otthon kell maradnia, amihez a megfelelő áram- és gázellátás elengedhetetlen – hangsúlyozza a Habitat for Humanity Magyarország. Eddig a veszélyhelyzetek kihirdetése kapcsán az energiaszolgáltatók két alkalommal hirdettek időleges türelmet a lejárt tartozások miatti kikapcsolásokra. A civil szervezet most, a harmadik hullám miatt ítéli szükségesnek a kikapcsolások felfüggesztését. (A szabályok szerint a szolgáltatást 60, védendő fogyasztó esetén 90 napnyi lejárt tartozás után függesztik fel.)

Mikor ismét az otthonmaradás a koronavírus elleni védekezés fő frontvonala, újból kiemelkedik az energiaellátás fontossága. Nem csupán a zavartalan távoktatás, de a mindennapi élet fenntartása – hűtőszekrények üzemeltetése, mosás, főzés, fűtés –, sőt akár emberéletek is múlhatnak ezen. A Habitat for Humanity Magyarország ismét arra szólítja fel a kormányt és az energiaszolgáltatókat, hogy mindenkinek biztosítsák az otthonmaradáshoz szükséges feltételeket. Így a kikapcsolások lehető leghamarabbi szüneteltetését sürgetik, legalább a veszélyhelyzet végéig.

Külön emlékeztetnek a több mint százezer, előrefizetős mérőt használó háztartásra. Gyakorta ez a kör a leginkább kitett, rászoruló, védendő, illetve él önkormányzati szociális bérlakásokban. Ha bevétel híján, vagy épp az üzletek zárva tartása miatt nem tudják feltölteni a mérőt, ők ugyanúgy áram vagy gáz nélkül maradnak, mint a kikapcsoltak. Követendő példának nevezik az E.ON által tavaly tavasszal felkínált, kevesek által kihasznált lehetőséget, mely szerint az előre fizetősök a veszélyhelyzet időtartama alatt igényelhettek egy utólagosan kiegyenlíthető vészkódot.

A Habitat újabb, egyszeri, 12 ezer forintos rezsiutalványt is sürget a fogyasztók számára. Hasonló követeléssel éltek tavaly áprilisi, több mint háromezer aláírással nyomatékosított petíciójukban is. A lehető legegyszerűbb, egyszersmind leginkább célravezető megoldásnak azt tartanák, ha a kedvezmény alanyi jogon járna, de átruházható lenne akár a rászorulóbbak számára. A Habitat a kormánytól egy járvány- és katasztrófahelyzet során gyorsan és hatékonyan alkalmazható, minden fogyasztót érintő energiaellátási intézkedéscsomag kidolgozását is sürgeti. Az energiaszegénység a háztartások több mint tizedét érinti, ami mintegy 400 ezer háztartást, legalább egymillió embert jelent. De a lakhatási szegénység mintegy hárommillió ember életét nehezíti. A vírus hatásai a legrosszabb lakáskörülmények között élőket sújtják a leginkább, hiszen bevételeik ritkábban származnak otthonról is végezhető tevékenységből: jellemzően alkalmi munkákból élnek, ami a válság miatt könnyen megszűnik - hangsúlyozza a Habitat.

Bezárnak a személyes ügyfélszolgálatokBár a szolgáltatók az év első felében folyamatosan meghosszabbították a tavaly év végén kihirdetett, eredetileg csak január elejéig hatályos kikapcsolási moratóriumot, az a hónap elejével megszűnt – tudtuk meg névtelen érdeklődőként a lakossági gáz- és áramszolgáltatók telefonos ügyfélszolgálatain. A cégek, amiként a kedvezmény hosszabbítását, úgy annak végét sem verték nagydobra. Nem kizárt ugyanakkor, hogy a Habitat friss követelését is a kikapcsolások újraindulása ösztönözte. Bár a kikapcsolási türelemre a szolgáltatókat semmi sem kötelezi, az év végi ünnepek hagyományát felidézve tavaly tavasszal, a veszélyhelyzet kihirdetése után hasonlóról döntöttek. Igaz, a kedvezmény vége tavaly is homályba veszett. (Most is beszéltünk olyan ügyfélszolgálatossal, aki csak azt közölhette, hogy visszaállították a kikapcsolásokat.) Így a moratórium újbóli bevezetéséről sem rendelkeztek információkkal. Bár az E.ON-ügyfélszolgálaton már korábban hallhattuk, hogy hétfőtől felfüggesztik a személyes ügyintézést, a közművek nem szerepelnek a -szokatlanul korán, már késő délután megjelenő - Magyar Közlöny kivételi listáján, vagyis mindegyik szolgáltatónál megszűnik az élő ügyintézés. Mindazonáltal hangsúlyozták, hogy az ügyek telefonon, levélben és interneten is elintézhetők. Bár a kormány némiképp félreérthetően a hazai „szolgáltatások” beszüntetését jelentette be, az energiaszolgáltatás természetesen akadálymentesen folytatódik. Hivatalos megkeresésünkre lapzártánk után az E.ON-tól ígértek későbbi választ, az országos gázszolgáltatást és a dél-magyarországi áramszolgáltatást végző, állami MVM-től nem reagáltak.
Közműkímélő rezsikedvezményekA kormány „véletlenül pont” a 2018-as választások napján részesítette 12 ezer forintos számlakedvezményben a gáz- és távhőfogyasztókat. Ennek fő forrásául az MVM-nél gyűlő, a 2014 óta szinten maradó lakossági díjak és az azóta töredékükre eső tőzsdei energiaárak miatt képződő többletnyereség-kassza szolgált. Ezután több-kevesebb sikerrel igyekezték hasonló támogatásban részesíteni a fával-szénnel fűtőket is, kisebb részt készpénzben, többnyire pedig természetben. 2019 őszétől a nyugdíjasok kaptak 9 ezer forintos, átruházható rezsiutalványt. Ezt már a központi költségvetésből fedezték. Pedig szakértők az elmúlt hét év tőzsdei mélyrepülése nyomán változatlanul lehetségesnek tartanának érdemi rezsicsökkentést is. Ezt bizonyítják az MVM-kasszában maradt tízmilliárdok. 
Pártok a moratóriumrólTavaly novemberben a DK nyújtott be a parlamenthez határozati javaslatot arról, hogy a kormány a veszélyhelyzetre tekintettel kötelezze a közműszolgáltatókat a kikapcsolások szünteteltetésére. A kormánypárti többség ugyanakkor még bizottsági szakaszban megakadályozta az irat tárgyalását. Az MSZP az élet fenntartásához szükséges minimális közmű-szolgáltatásokra jelképes, illetve félárat javasol, amit a kikapcsolással fenyegetett háztartásokra is érvényesítenének.

Chiphiány vetette vissza az autóipar termelését, ez meg is látszik a januári ipari adatokon.