Csehország;segítségkérés;COVID-19;

Kórházi bútorokat és felszereléseket gyártó cseh cég üzeme járvány idején

- A koronavírus legyűrte Csehországot

A gyorsuló járvány miatt túlterhelt csehországi kórházak már képtelenek biztosítani pácienseiknek a megszokott színvonalú ellátást.

Csehország az Európai Unió segélykérő rendszerén keresztül Németországhoz, Svájchoz és Lengyelországhoz fordult legalább néhány tucat koronavírussal fertőzött beteg elhelyezésére az ottani kórházakban – jelentette be pénteken a cseh egészségügyi minisztérium.

Heiko Maas német külügyminiszter péntek este felajánlotta országa segítségét, aminek keretében cseh pácienseket kezelésre átvennének németországi kórházakba. A tárcavezető szerint erről már egyeztetések indultak Prágával, valamint az egyes német tartományokkal. reményét fejezte ki, hogy sikerül enyhíteni Csehország nehéz helyzetén.

A külföldi segélykérés oka, hogy a gyorsuló járvány miatt túlterhelt csehországi kórházak már képtelenek biztosítani pácienseiknek a megszokott színvonalú ellátást. A tárca szerint egyelőre egyetlen cseh pácienst sem kellett külföldön elhelyezni.

Az egészségügyi minisztérium legfrissebb kimutatása szerint Csehországban a kórházak intenzív osztályain már csak az ágyak 14 százaléka szabad. A helyzetet azon az áron tudták egyelőre stabilizálni, hogy sürgősségi ellátások kivételével gyakorlatilag leállítottak minden halasztható beavatkozást.

A kórházak leterheltsége eltérő, ezért már jó két hete naponta több tucatnyi beteget szállítanak az egyik régióból a másikba. Az egészségügyi személyzet munkáját a Cseh Vöröskereszt önkéntesei, orvostanhallgatók és a hadsereg katonái is segítik.

Jan Hamácek kormányfőhelyettes, az országos válságstáb elnöke szerint már megszületett a megállapodás Németországgal, hogy 19 cseh beteg kezelését vállalják, Svájc 20 beteget, Lengyelország pedig 200-at hajlandó fogadni. Szlovénia is konkrét ajánlatot tett már - tette hozzá.

Csehországban továbbra is napi 15-16 ezerrel növekszik az újonnan igazolt koronavírus-fertőzöttek száma és a kórházak kapacitásaik felső határához érkeztek. Jelenleg 8153 koronavírusos beteget kezelnek a kórházak, és 1735 személy van súlyos állapotban. Az egy éve tartó járvány halálos áldozatainak száma már túllépte a 21 ezret. A pandémia megfékezése érdekében jelenleg rendkívül szigorú óvintézkedések vannak érvényben.

Igen kemény bírálatot kapott Németországból a magyar kormánypárt. Ráadásul épp a CSU-tól, amely sokáig Orbán Viktor egyik legfőbb európai mentora volt.