Gyakrabban jelentkezik szaglásvesztés azok körében, akik enyhébb tünetekkel vészelik át a koronavírus-fertőzést. Az érintettek 25 százalékánál azonban a kellemetlen tünet tartósan, akár 60 napon túl is fennáll – mondta Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.
A Journal of Internal Medicine közlése szerint a Covid-fertőzöttek 86 százalékánál jelentkezik szaglásvesztés. Közülük a legtöbben – 55% - enyhe tüneteket tapasztalnak. A közepes-súlyos eseteknél 37, a súlyos eseteknél pedig csak 7 százalék körüli a szaglásvesztéssel járó esetek aránya.
A koronavírus-fertőzés által okozott szaglásvesztést nem lehet összehasonlítani az egyszerű nátha esetén jelentkező, hasonló panaszokkal. Utóbbi esetén az orrnyálkahártya gyulladása okozza a rendszerint egy hét alatt megszűnő panaszokat, a kutatások szerint Covid-19 esetén a szaglóhám károsodik. Mivel ez a terület regenerációra képes, hosszadalmas, de sikeres lehet a gyógyulás – tette hozzá a szakorvos.
Az enyhe tünetes betegek körében a szaglásvesztés átlagosan 22 napig, 25 százalékuknak azonban 60 napnál hosszabb ideig tartott. 5 százalék esetben pedig akár 6 hónap is eltelhet, mire visszatér a szaglás.
Lelkileg megterhelő
Sokak szerint a szaglásvesztés nem tűnik súlyos tünetnek, a kutatók ennek ellenkezőjére figyelmeztetnek. Különösen az egyéb mentális betegségben szenvedőket viseli meg ez az állapot, de a szaglás – és az ezzel gyakran párosuló ízlésvesztés – bárkinél okozhat szorongást, depressziós tüneteket, izolációt. Az ételek és italok ízének élvezete, egy virágcsokor vagy a kedvenc parfüm, illóolaj illatának élvezete nagyon tud hiányozni a mindennapokban, különösen hosszabb ideig húzódó szaglásvesztés esetén.
Szaglástréning segíthet
Klinikai kísérletek szerint az omega-3 zsírsav tartalmú készítmények szedése, A- és B-vitamin kezelés, valamint szteroid tartalmú orrspray is segítheti a koronavírus által károsított szaglószerv működésének javítását – mondta Augusztinovicz Monika. A Brit Fül-orr-gége Társaság tagozatának augusztusi állásfoglalása kiegészítő kezelésként szaglástréninget javasol. Érdemes ezt a szaglásvesztést követően mielőbb elkezdeni és 3 hónapon át folytatni. Naponta kétszer, alkalmanként 10-20 másodpercig négyféle illóolajat kell apró szippantásokkal orron át belélegezni. Ha más orrtünetek is jelentkeznek, javasolt a fül-orr-gégészeti kivizsgálás, de akkor is, ha nem tapasztalható javulás és a szaglás 3 hónap elteltével sem áll vissza.
Meg is zavarodhat
A szaglás nemcsak elveszhet, de meg is zavarodhat. A szakemberek parosmiának nevezték el azt a speciális szaglászavart, amely esetén a beteg intenzíven, de tévesen érez szagokat és ízeket – írta Antal Emese dietetikus a Facebook oldalán. „Emiatt az ételeket undorítóan büdösnek találja, hányingere van a hústól, a hagymától, az alkoholtól, a kávétól stb. A korábbi kedvenc ételeire rá sem tud nézni, mindent romlottnak érez.”
Külföldi statisztikák szerint minden tizedik, a koronavírus-fertőzés következtében szaglását és ízlelését elvesztett beteg lesz parosmiás. Mint a szakember írta, már a szaglás elvesztése is nagyon kellemetlen, de a parosmia egyenesen kínzó állapot, ami ráadásul hetekig, hónapokig is tarthat. Ennek a tünetnek is a szaglóhám gyulladása az oka, olyan érzékennyé válik, hogy egy kisebb inger is gyorsabban és erősebben vált ki érzetet, ráadásul téveset. A dietetikus a külföldi szakirodalmat tanulmányozva néhány tanácsot is írt a közösségi oldalára, például szobahőmérsékletű vagy hideg ételek fogyasztását, a bő olajban sült ételek, a roston sült húsok, a hagyma, a fokhagyma és a tojás, a kávé és a csokoládé evése helyett pedig semlegesebb ételek választását ajánlja.