adatbázis;ikrek;Semmelweis Egyetem;

- Magyarországon adatbázisba gyűjtik az ikreket

Magyarországi ikerregiszter összeállításán dolgozik a Semmelweis Egyetem, amely a világ egyik legnagyobb orvosi vonatkozású adatbázisa lehet. Körülbelül 160 ezren kapnak csatlakozási értesítőt.

Eddig ezer egy- és kétpetéjű, azonos vagy különnemű ikerpár csatlakozott a Semmelweis Egyetemen létrehozott Magyar Ikerregiszterhez. A  cél most az, hogy felvegyék a kapcsolatot Magyarország összes ikerpárjával. A program keretében körülbelül 160 ezer személy kapja meg a csatlakozásról szóló tájékoztatót a következő hetekben.

A populáció alapú hazai ikerregiszter kialakításával a tudomány számos területén nyílik lehetőség új megfigyelések, eddig feltáratlan összefüggések felderítésére, amelyek az egészség megőrzéséhez, a betegségek megelőzéséhez és hatásosabb gyógymódok kifejlesztéséhez járulhatnak hozzá – olvasható az egyetem közleményében.  

Az ikerregiszter fejlesztésével olyan egypetéjű ikreket is megismerhetnek a kutatók, akiknek az egyik tagja valamilyen betegségben szenved, a testvére pedig egészséges. Így a csaknem teljesen azonos genetikai hátterű egypetéjű ikerpárok adott betegségét megvizsgálva kiderülhet, hogy mi az a környezeti tényező, ami az eltérést okozhatja.

A közel azonos genetikai háttér miatt elvileg ugyanolyan betegségben kellene szenvedniük az ikreknek, és ha ez nem így van, akkor az csak a környezeti tényezők miatt lehet – idézték Tárnoki Dávid László egyetemi docenset, a Semmelweis Egyetem kutatóját, aki ikertestvérével, Ádámmal együtt 2006 óta foglalkozik ikervizsgálatokkal.

A tudományosan bizonyítható eredményekhez nagyszámú vizsgálatra van szükség, ezért tartják fontosnak, hogy az ország összes ikerpárjához eljusson a regiszterhez való csatlakozásról szóló tájékoztató levél, amelyet február 15-től küldenek ki az érintetteknek. A 18 év feletti ikreknek külön-külön kell regisztrálniuk, kiskorúak esetében az egyik szülő vagy gondviselő teheti ezt meg.

Az ikerkutatásokban való részvétel mindig önkéntes és ingyenes, az adatok védelmét szigorú adatvédelmi szabályok biztosítják. A regiszter részvevői – a tudományos kutatásokban történő részvételen túl – bekapcsolódhatnak olyan különleges programokba, amelyeket ikerpároknak szerveznek, értesülhetnek a hazai és nemzetközi, iker-témát érintő hírekről, mindemellett pedig fórum formájában lehetőség nyílik számukra kapcsolatteremtő beszélgetésekre is.

A magyarországi ikerkutatás már az 1930-as években elkezdődött, majd Czeizel Endre genetikus kezdeményezésére 1970. január 1-től vezették be az ikerszületések budapesti nyilvántartását. A Magyar Ikerregiszter létrehozására vonatkozó kezdeményezés 2007-ben indult, amikor Tárnoki Ádám Domonkos és Tárnoki Dávid László felkereste Métneki Júlia biológust, aki az 1970-80-as években az elsők között végzett különleges ikervizsgálatokat a világon, megalapozva az ikerregisztert. A három kutató közös munkájáról értesülve számos tudományos szakember kereste meg őket, hogy különböző témákban ikerkutatások induljanak, így alakult meg a Semmelweis Egyetem ikerkutatói csoportja.

Megtévesztően élethűen viselkedik a hamisított Tom Cruise a TikTokra a napokban feltöltött videóban. A hamis valóságok egyre tökéletesebbek, olcsóbbak, és egyre veszélyesebbek.