;

írónők;Szépírók Társasága;

- Nagy és sokszínű a magyar női irodalom

Komolyan számolni kell a női szerzőkkel a felnőtteknek szóló irodalom területén is – hívja fel rá a figyelmet közleményében a Szépírók Társasága Női Érdekvédelmi Fóruma (SZÍN), amely összegzést készített arról, hány kortárs női író könyve jelent meg 2020-ban Magyarországon.

A vizsgálatot a Magyar Könyvkereskedők és Könyvterjesztők Egyesületével együttműködve végezték, és huszonnégy kiadó kínálata alapján megállapították, hogy száznegyven első kiadású kötet jelent meg tavaly női szerzőktől, ami azt is jelenti, hogy nagy és sokszínű a női irodalom az országban. A felmérés szerint a nők által írt könyveknek negyvennyolc százaléka felnőtteknek szól, ami azt mutatja, hogy a nők már minden területen jelen vannak, és nem csupán a hagyományosan inkább hozzájuk kötött ifjúsági- és gyermekirodalom terén alkotnak.

A közlemény szerint más arányokat találunk, ha azt vizsgáljuk, hány női szerző kötete jelent meg a legtöbb kortárs magyar szerzőt megjelentető szépirodalmi kiadóknál (Jelenkor, Magvető, Kalligram, Scolar, Prae): itt összesen huszonöt ilyen kötet jelent meg, ami tizenhét százalék. Jobb a helyzet, ha a felnőtteknek szóló könyvek csoportján belül vizsgálódunk, ezeknek a női köteteknek a harminchét százaléka jelenik meg a fent felsorolt öt kiadónál. Ez a szempont azért lényeges, mert a szépirodalmi díjak nagy részét a vezető irodalmi kiadók szerzői nyerik el, ahol összességében a női szerzők aránya harminc százalék körül mozog. Ahogy arról korábban lapunk is hírt adott, a SZÍN egy korábbi kutatásában rámutatott, a szépirodalmi díjak túlnyomó többségét férfiak nyerik el, az elmúlt tizenöt évből tizenhárom szépirodalmi díjat vizsgálva a nők csak tizennyolc százalékos arányban részesültek az elismerésekből, és ezek a díjak főként a kortárs magyar szerzőket megjelentető szépirodalmi kiadók szerzőihez kerülnek.

A kijárási korlátozások és a rendezvénystop napjaira otthonról elérhető kulturális programokat ajánlunk.