Tavaly a nemzetgazdasági beruházások volumene 3,8, ezen belül az építési 2,8, a gép- és berendezéseké pedig 5,4 százalékkal mérséklődött – közölte a KSH. A koronavírusválság ellenére a csökkenés egyáltalán nem volt drámai – értékelték az elemzők, akik szerint ez két tényezőnek köszönhető: a brutális állami beruházási költekezésnek, illetve a lakossági a lakásépítéseknek. A feldolgozóiparban 8,1, a szállítás, raktározásban 9,5 százalékkal csökkentek a beruházások, ezzel szemben ingatlanügyletek területén 16, az egészségügyben 15 százalékkal nőttek, nem utolsó sorban épp a járvány miatt, hisz csak lélegeztetőgépekre a kormány 300-400 milliárdot költött, igaz láthatóan teljesen feleslegesen, hisz a megvásárolt 20 ezer berendezésből alig pár százat állítottak rendszerbe.
Az éves adatnál is sokkal meglepőbb, hogy 2020 negyedik negyedében az előző év azonos időszakához képes már 2,5 százakkal, míg az előző negyedévhez képest szezonálisan kiigazítva 4,8 százalékkal növekedtek a beruházások - mondta Suppan Gergely a Takarékbank elemzője. A beruházások eltérően alakultak az egyes nemzetgazdasági ágatokban. A járvány negatív gazdasági hatásait – más intézkedések mellett – a kormány a vállalatok beruházásainak igen nagy volumenű közvetlen támogatásával, a jegybank és állami bankok közreműködésével folyósított alacsony kamatozású hitelekkel és garanciaprogramokkal igyekszik ellensúlyozni. Ezek hatása már az idei évben jelentkezhet. A feldolgozóipari beruházásokat a rekordszintű működőtőke-beáramlás is támogatja. A lakossági felhalmozást az 5 százalékos kedvezményes újlakás áfa visszavezetése mellett a lakásfelújítási támogatások is élénkítik. Érdemi felfutás várható az állami, valamint az uniós források által támogatott beruházások területén, az uniós helyreállítási alap pedig soha nem látott többletforrást biztosít. Mindezek hatására idén 6 százalék feletti növekedést várunk a beruházásokban Suppan Gergely.
Még ennél is optimistább Németh Dávid, a K&H Bank elemzője, aki a tavalyi adatok láttán idénre 10 százalékos növekedést jósol a beruházások területén. Németh szerint ugyan a koronavírus-járvány okozta bizonytalanság a 2021-es év elejét is meghatározza, de az látható, hogy az építési beruházások lendületben vannak. Az ingatlanberuházásoknál tavaly 16 százalékos volt a növekedés, az építőipari megrendelések alakulásából pedig arra lehet következtetni, hogy ezen a területen a beruházások további bővülése várható. Emellett az idén az uniós forrásokból és helyreállítási alapból finanszírozott fejlesztések is lökést adhatnak a beruházásoknak. A K&H szakembere hozzáfűzte, az idén összességében pozitív eredmény várható, és akár 10 százalék feletti bővülés is elképzelhető a mostani kilátások szerint.