Ugyanis az oltási sorrend összeállításakor összesen 7 millió 343 ezer 894 embert sorolt be valamilyen kategóriába a kormány és a terv kidolgozásával foglalkozó szervei - derül ki abból a dokumentumból, amelyet a 444.hu ismertetett február elején. Csakhogy a nagykorú magyar lakosság száma 2020 év elején 8 millió 60 ezer volt, ez a szám év végéig mindösszesen 38,5 ezerrel csökkent – hívta fel a figyelmet az eltérő adatokra Katona Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke
Mint ismert, a kormány és az operatív törzs hetek óta nem hajlandó nyilvánosságra hozni a hazai lakosság beoltásának menetrendjét tartalmazó, különféle csoportokat kialakító, azok között prioritási sorrendet kialakító részletes koncepciót. Ugyanakkor a 444.hu február elején megszerezte a tervet, amely konkrét számokat tartalmazott a különféle csoportok – többek között az egészségügyi dolgozók, a szociális ellátásban részesülők, a 60 évesnél idősebbek, a kritikus infrastruktúrában dolgozók, végül valamennyi 18-59 éves, más csoportokba nem tartozó állampolgárok – létszámáról.
A hírportál által ismertetett tervben foglalt adatok és a KSH-számok között 717 ezer fős különbség mutatkozik. Megkérdeztük a Koronavírus Sajtóközpontot, miből adódik az eltérés, egyáltalán valósak-e azok a hírek, amelyek szerint 7,344 millió 18 éven felüli állampolgár szerepel az oltási listán. Válaszukban nem kifogásolták a 444.hu által nyilvánosságra hozott számokat, nem jelezték, hogy azok ne felelnének meg a hivatalos tervben szereplő adatoknak. A hírportál cikkét azóta számos orgánum átvette, ám a kormányzat azóta sem tett közzé hibaigazítást. Az eltérésre lapunknak semmilyen magyarázatot nem adtak. Érdekesség viszont, hogy amikor azt írták, „Magyarországon potenciálisan beoltható minden 18 év feletti személy”, akkor megadtak egy számot („8 millió ember”), ami viszont a hivatalos statisztikáknak felel meg.
A KSH adatai alapján nagyjából két és félmillióan élnek jelenleg az országban, akik már betöltötték a 60. életévüket – ők azok akiket a harmadik fázisban terveztek oltani. A kiszivárgott adatsorban viszont ennél a csoportnál 1,7 millió fő látható. Igaz, a szöveg elég pongyolán van megfogalmazva, még az sem zárható ki, hogy ez a szám nem a teljes csoportra, hanem azon belül egy külön kategóriára vonatkozik. Ugyanis ezen belül említenek 60 feletti krónikus betegeket például, akiket előbbre vesznek. Egészségügyi kutatások azt mutatják, hogy ennek a 60 feletti korosztálynak már a 80 százaléka szenved valamilyen krónikus betegségben. Ám ha a KSH adatait vesszük figyelembe ennél a korosztálynál, akkor a krónikus betegségben szenvedők csoportja (hozzávetőleg 2 millió állampolgár) jóval több mint a tervben megadott 1,7 millió. Említenek még egy, krónikus betegségben nem szenvedő 60-65 év közötti kategóriát is, de az meg jóval kevesebb, mint 1,7 millió fő. Hasonlóan kérdéses, hogy a 18-59 évesek körében figyelembe vették-e a külföldön dolgozó állampolgárokat. A KSH hivatalosan ebbe a csoportba mindösszesen 95 ezer főt sorolt tavaly, viszont más számítások szerint ez a szám akár jóval magasabb is lehet, de biztosan nincsenek 717 ezren.
Sem Katona Tamás, sem Kökény Mihály volt egészségügyi miniszter nem talált elfogadható magyarázatot az eltérésre. Nem zárható ki, hogy pontatlanság – egy adott csoport létszámának hibás meghatározása –, esetleg figyelmetlenség állhat a háttérben. Mint láttuk, a Koronavírus Sajtóközpont ezen a kérdésen átsiklott és a megszokott kormányzati üzenettel fejezte be a lapunknak küldött választ: „a baloldal oltásellenes, orosz és kínai vakcinaellenes kampánya rendkívül felelőtlen, bevallottan azért teszik ezt, mert szerintük minél tovább tart a járvány, minél több a beteg és a halott, annál nagyobb a baloldal választási esélye”.