Legkevesebb öt ember meghalt és hetvenen eltűntek egy aranybányában történt földcsuszamlásban az indonéziai Sulawesi szigetén – közölte csütörtökön egy helyi tisztségviselő.
A helyi katasztrófavédelem vezetője, Datu Pamusu Tombolotutu a Hszinhua kínai hírügynökségnek telefonon azt mondta, hogy a napok óta tartó esőzések vezettek a földcsuszamláshoz, amely szerdán történt a sziget északi részén, Parigi Moutong kormányzóságban.
A helyszínen éjt nappallá téve folyik a túlélők utáni kutatás, földmunkagépet és más berendezéseket is használnak ehhez. A keresésben katonák, rendőrök és a helyi katasztrófavédelem emberei vesznek részt, de önkéntesek is.
Andrias Hendrik Johannes, a mentést vezető egyik tisztviselő elmondta, hogy
Indonéziában dívik a zugbányászat, amely bizonytalan megélhetést biztosít sokaknak, de nagy kockázatokkal jár. A földcsuszamlások, az áradások és a bányajáratok összeomlása jelent veszélyt, ráadásul az aranyérc feldolgozásához erősen mérgező higanyt és cianidot használnak, nem védekezve a mérgezés ellen.
Indonézia adja a világ aranytermelésének körülbelül három százalékát. A kitermelt mennyiség nagy része a Pápua tartomány Grasberg-bányájából származik, ahol mintegy 40 milliárd dollárt érő aranyt rejt a föld.
Ázsia és Afrika számos országában egyre nagyobb méreteket ölt az engedély nélküli bányászat. Egy, a bányászattal, ásványi anyagokkal, fémekkel és a fenntartható fejlődéssel foglalkozó kormányközi fórum tanulmányából kiderült, hogy a zugbányászattal foglalkozók száma mostanra meghaladta a negyvenmilliót, míg 2014-ben még harminc-, 1993-ban pedig hatmillióan foglalkoztak ezzel világszerte.