végrehajtó;csalás;

Képünk illusztráció

- Új mesével akarják kicsalni az idősek pénzét, senki se dőljön be nekik

A módszer ugyanaz, csak a történetet változtatták meg a bűnözők.

A Fővárosi Főügyészség az elmúlt időszakban a fővárosban is elterjedt, a korábbról ismert ún. unokázós típusú csalásokhoz hasonló, csalárd pénzszerzési módra hívja fel az állampolgárok figyelmét.

A vádhatóság lapunkhoz is eljuttatott tájékoztatásában azt írja, az elkövetések közös jellemzője, hogy a sértett telefonhívást kap az otthonában. A hívó magát egy végrehajtó iroda munkatársának vagy bírósági dolgozónak adja ki, és azt állítja, hogy az érintett ellen tartozás miatt végrehajtási eljárás folyik. A csalók azt állítják, hogy a sértettnek azonnal át kell utalnia a tartozását a megadott bankszámlaszámra, ellenkező esetben a végrehajtó – akár pár órán belül – rendőrökkel együtt megjelenik lakásán, és ha kell a lakását is „feltörik” azért, hogy a tartozás fejében onnan ingóságokat foglaljanak le.

A bűnözők a pszichés kényszer alkalmazása során igyekeznek a hivatalos eljárás látszatát kelteni, ügyszámot is kitalálnak, többnyire forintra pontos összeget jelölnek meg. Tipikusan szervezetten, többen együttműködve dolgoznak. A Fővárosi Főügyészség jelezte, Budapesten több ilyen ügyben folyik nyomozás, három embert pedig már gyanúsítottként hallgattak ki. 

Emiatt a vádhatóság felhívja – különösen az időskorúak – figyelmét arra, hogy az „ilyen típusú telefonhívások esetén gyanakodjanak, igyekezzenek tisztázni, valós-e a hívás. Azonnal ne utaljanak pénzt, mindig ellenőrizzék a lakóhelyük szerinti bíróságon, hogy folyik-e ellenük végrehajtás. Kérjenek telefonszámot visszahíváshoz, jegyezzék fel, milyen nevet mond a hívó, és ragaszkodjanak a személyes ügyintézéshez az állítólagos végrehajtói irodában. Ha ezt a hívó fél elutasítja vagy egyéb gyanús körülmény merül fel, késedelem nélkül értesítsék a rendőrséget a csalók sikeres elfogása érdekében.”

A férfit a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren átadták a budapesti nyomozóknak.