Megkezdődött a 24 órás sztrájk a Continental makói telephelyén. A gumigyárban – a Continental AG Contitech Fluid Automotive Hungária Kft. telephelyén – szerda délután 14 órától csütörtök délután 14 óráig akadozni fog vagy teljesen leállhat a termelés – közölte lapunkkal a Makói Gumiipari Szakszervezet (MGSZ) és a Gumiipari Szakszervezeti Szövetség.
A gumigyári dolgozók a számukra kedvezőtlen módon megváltoztatott munkakörülmények, a túl sok túlóra és a tíz évnél hosszabb ideje ott dolgozók plusz juttatásainak elvétele ellen tiltakoznak, illetve a túlórákat is szabályozó, a korábbi kollektív szerződésben foglalt jogaikért harcolnak. A cég ugyanis tavaly nyáron egyoldalúan felmondta a kollektív szerződést, azóta pedig számos dolgozó kilépett. A maradókat a szakszervezet szerint agyonhajszolják, miközben a válságban is kitartó régi munkavállalók pluszjuttatásait elveszik. A kérdésben folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre, a gyárban ezért sztrájkbizottság alakult.
A dolgozók a múlt héten már tartottak egy 2 órás figyelmeztető sztrájkot, majd szombaton 8 órán keresztül nem vették fel a munkát, ám eddig az akció nem hozott megálapodást. A 24 órás munkabeszüntetés jogszerű és törvényes lebonyolítását most sztrájkőrség felügyeli.
A cég MTI-nek kiadott közleményében leszögezte: folytatni kívánják az új kollektív szerződésről zajló egyeztetéseket a szakszervezetekkel, ettől azonban az MGSZ elzárkózik. A szakszervezet igénye, hogy a sztrájk követeléseivel kapcsolatos eredményeket egy külön, az MGSZ és a munkáltató közötti megállapodásban rögzítsék. A vállalat álláspontja azonban az, hogy az egyenlő érdekképviselet jogát minden munkavállalónak és az üzemben működő mindhárom reprezentatív szakszervezetnek - MGSZ, MTSZSZ és a Contitech Dolgozók Független Szakszervezete - részére biztosítani kell. Az egyeztetéseket a munkáltató ezért továbbra is a kollektív szerződés tárgyalás keretei között kívánja folytatni.
A cég munkavállalóinak az átmeneti időszakban is folyamatosan biztosítja a juttatásokat, belső szabályzatokban rögzítve az új kollektív szerződés megkötéséig. A jelenleg kialakult helyzet nem szolgálja a közös érdekeket, mivel üzleti károkat okoz és a makói gyár versenyképességét is rontja - áll a vállalkozás közleményében.