A rendőrségi adatok ismertetésével kezdődött az Operatív törzs szerdai tájékoztatója. Kiss Róbert alezredes elmondta, hogy kedden a rendőrök 119 személlyel szemben intézkedtek a maszkviselés figyelmen kívül hagyása miatt, és 397 emberrel szemben a kijárási korlátozások, illetve a csoportosulási tilalom megszegése miatt. Az elmúlt 24 órában üzletek nyitva tartása miatt nem kellett intézkedni, így bezáratásra sem került sor.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormányrendelet rendezvények tartását is korlátozza, ami alapján gyűlést tartani jelenleg tilos. Úgy fogalmazott, hogy a gyülekezéssel veszélynek tehetjük ki saját, illetve mások egészségét, ezért kérte a járványügyi intézkedések betartását.
Karantént kedden 5098 esetben rendelt el a rendőrség, így jelenleg 27 737 karantén van az országban.
Müller Cecília országos tisztifőorvos leszögezte, hogy egyértelműen a járvány harmadik hulláma zajlik Magyarországon, annak is egy felszálló ágában vagyunk, az adatok ezt igazolják. Megerősítette, hogy újabb 2855 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 410 129-re nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Meghalt 102, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 14 552-re emelkedett.
Úgy fogalmazott, hogy többségében még mindig idős elhunytakról van szó, de szinte minden nap vannak fiatalok is az áldozatok között. Olyanok, akiket egy védőoltás esetleg megmenthetett volna.
A gyógyultak száma jelenleg 313 450, az aktív fertőzötteké 82 127. Kórházban 4353 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 407-en vannak lélegeztetőgépen.
Müller Cecília közölte, kedden és szerdán eljutott a háziorvosokhoz a kínai Sinopharm vakcina, praxisonként 50-55 darab. Nem mindegyik praxisba érkezik ugyanannyi oltóanyag, mert ez az oltásra várók, illetve a regisztráltak számától is függ. Szerinte a háziorvosok nagyon jól veszik az akadályokat, az idősek pedig örömmel fogadták a lehetőségeket. A 60 év alattiak számára az AstraZeneca oltóanyagából a praxisok tíz-tíz adagot kapnak, és szállítják a Pfizer vakcinákat is.
Azt mondta, hogy már az első oltás is ad védelmet, de immunitást a két oltás jelent. Egyetlen oltóanyag sem véd meg teljes bizonyossággal a fertőzéstől, de a betegség súlyos lefolyásától igen.
A tisztifőorvos megjegyezte, az első két kockázati csoport – az egészségügyi intézmények és a szociális intézmények dolgozói és lakói – oltása már lezajlott. Elmondása szerint az új vakcinákkal a magyar átoltottság már meghaladja az uniós átlagot.
Hozzátette, hogy természetesen vannak különbségek az oltóanyagok között, és az oltóorvos dönt arról, hogy melyiket javasolja a páciensnek.
Mindenkit arra kért, hogy „minden félelmüket oszlassák el a kínai vagy az orosz vakcinával szemben”, hiszen több mint harminc millió embernek beadták már azokat. Azt is kérte, hogy „mindenféle mendemondával” ne hagyjuk magunkat lebeszélni az oltásról.
A szennyvíz-vizsgálatokról elmondta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központban kifejlesztettek egy módszert, amellyel nem csak a vírus örökítőanyagát, hanem a brit vírusmutánst is ki tudják mutatni.
Müller Cecília szerint Budapesten, Debrecenben, Tatabányán, Székesfehérváron és Győrben. Egyes városokban – Salgótarjánban és Szombathelyen – pedig emelkedő tendenciát mutat a vírus örökítőanyaga a szennyvízben, a többi helyen stagnálás látható, de sajnos egy tartósan magas szinten, ami nem túl jó hír.
34 embernél egy járványügyi jelentőséggel kevésbé bíró variánst igazoltak, míg 90 embernél a cseh variánst mutatták ki. A brazil és a dél-afrikai variánsokat továbbra sem mutatták ki az országban.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a brit mutációval fertőzöttek között mindössze tíz embernél hozható összefüggésbe a fertőzés utazással. Ez azt jelenti, hogy a mutáció jelen van Magyarországon, közösségi terjedésnek vagyunk tanúi.
Újságírói kérdések:
Müller Cecília megerősítette, hogy az autoimmun betegek is jelentkezhetnek a védőoltásra. Az orvos minden páciens esetében eldönti, hogy javasolja-e az oltást. Az minden esetben egyedi elbírálást igényel, de ajánlások szerint az mRNS típusú (ebből a Pfizer és a Moderna vakcinája áll rendelkezésre Magyarországon) oltást javasolják, illetve a 60 év alattiaknak az AstraZeneca vakcináját.
Arra a kérdésre, hogy megnyitnak-e újabb oltópontokat, az országos tisztifőorvos azt válaszolta, hogy jelenleg a kórházakban vannak oltópontok, és miden háziorvosi praxis annak minősül. Ha olyan nagy adag vakcina-szállítmány érkezne az országba, hogy azzal tömegeket lehetne beoltani, akkor megnyitnak újabb oltópontokat.
Mi okozza a járvány harmadik hullámát? - hangzott el egy kérdés. Müller Cecília úgy véli hogy elsősorban a vírusvariánsok megjelenése indította el a harmadik hullámot. Ezeknek a duplája a fertőzési képessége az általunk korábban ismert vírusnak. Így egy fertőzött több embernek tudja átadni a vírust. Hozzátette, hogy a fegyelem, a szabályok betartása éppen olyan fontos most is, mint volt: kötelező és elvárt.