Aktiválta az Európai Unió civil védelmi rendszerét, orvosokat és nővéreket kért az uniós tagországoktól múlt hét szerdán az Igor Matovic vezette szlovák kormány. Szlovákiában ugyanis kétségbeejtően rosszabbodott a járványhelyzet, az összlakosságra számított múlt hét eleji halálos áldozatok számát illetően az ország világelsővé lett, az idei évre számítva pedig csak Portugália áll előttük. A Denník N oknyomozó hírportál összehasonlító írása szerint Szlovákia pillanatnyilag ott tart, mint Bergamo tavaly tavasszal. A Veronika Folentova és Tomas Vasilko által jegyzett cikk szerint a járvány első hullámának csúcsán, április 20-án az olasz városban 33 százalékos volt a kórházban ápolt koronavírusos páciensek halálozási aránya, Szlovákiában múlt hét elején pedig 30 százalékos. Marek Krajcí egészségügyi miniszter ugyan kedden 23 százalékos halálozási arányról beszélt, de amint az oknyomozó portál és a minisztériumnak alárendelt Egészségügyi Elemzőintézet (IZA) vezetője jelezte, ez egy tágabb adat, ami az utóbbi időszakra számítva 30 százalék. Az összes esethez képest a fertőzöttek 1,4 halt meg, de az utóbbi időben ez is már 2 százalékos.
Szlovákia világbajnok a teszteléseket illetően, Igor Matovic kormányfő tavaly ősztől kezdődően a tömeges gyorstesztelésekben vélte felfedezni a járványkezelés csodaszerét. Emiatt komoly koalíciós válság alakult ki, mivel Richard Sulik gazdasági miniszter, a koalíciós partner liberális SaS párt elnöke rendre bírálta a kormányfő elképzeléseit, főképp azt, hogy Matovic a szükséghelyzetre hivatkozva alkotmányellenes lépések sorozatát várná el miniszterétől. A tömeges tesztelések ellenére február közepére az összeomlás szélére került a szlovák egészségügy. Ám ha a napi adatokat hasonlítjuk össze, nem tűnik lényegesen rosszabbnak, mint a magyar. A Denník N magyar újságírója, Szalay Zoltán szerint igazából nem most romlott el a helyzet, már januártól elég nagy gond van, bár ha a magyarországival hasonlítjuk össze, tényleg nem sokkal rosszabb. „Viszont itt a sajtó többet elemzi a helyzetet, a tudósok nyilvánosan is bírálják a kormányt gyakran, ami ugye Magyarországon elképzelhetetlen lenne. De tény, hogy rossz a helyzet, aminek valószínűleg az is az oka, hogy sokáig passzív volt a kormány, nem akart szigorítani, csak január elsejétől vezették be a kijárási tilalmat, amikor már elég késő volt, mert addigra nagyon elterjedt az országban az új brit mutáció. Ehhez jött az is, hogy decembertől szinte teljesen áttekinthetetlenné és követhetetlenné vált a kormány kommunikációja. A sok tesztelés az antigén tesztekkel valószínűleg inkább rontott, mintsem használt volna, mert nem volt célzott. Mindezt súlyosbítja, hogy a lakosság már nem tartja be olyan fegyelmezetten az intézkedéseket, mint korábban, a rendőrség pedig szinte nem is ellenőrzi a kijárási tilalmat” - mondta el lapunknak az újságíró.
A szlovák sajtóvélemények szerint a tömeges tesztelések hamis illúziót keltettek a lakosságban. Miközben pontosságuk nem hasonlítható a PCR tesztekéhez, azok birtokában sokan figyelmen kívül hagytak minden óvintézkedést. Az egészségügyi miniszter december közepén hozta nyilvánosságra, hogy a kórházakban minden ötödik koronavírusos páciens meghal, mégiscsak karácsony előtt zárták be az üzleteket és az iskolákat, óvodákat.
Matovic most a Szputnyik orosz vakcinától várná a helyzet megoldását, de ezúttal a másik koalíciós partner, a centrista liberális Za l’udi (Az Emberekért) ellenállásába ütközött. A négypárti koalíciós kormány nem hagyta jóvá, hogy az EU-ban nem engedélyezett vakcinát alkalmazzon Szlovákia. A legnagyobb ellenzéki párt, a baloldali Smer vezetője Peter Pellegrini volt kormányfő, is arra az álláspontra helyezkedett, hogy ha bizonyítottan jó az orosz vakcina, akkor alkalmazni kell.
Veronika Remisová miniszterelnök-helyettes, a Za ľudí elnöke közölte, Marek Krajcí egészségügyi miniszter dönt a koronavírus oltások használatáról, a Szputnyik V alkalmazásáról is a miniszter határoz, nincs szüksége a kormány jóváhagyására, viszont neki kell vállalnia a felelősséget is a nem regisztrált oltóanyag használatáért. Krajcí és pártja, a Matovic-féle jobboldali-populista OĽANO viszont - akárcsak a járvány során mindvégig - koalíciós társaira hárítana minden felelősséget.