Rekord ideig, 143 napig alkalmaztak műtüdőt egy transzplantációra váró beteg esetében egy prágai kórházban. Korábban 79 nap volt a leghosszabb időszak, amikor egy betegnek a tüdő funkcióit helyettesítő eszközre volt szüksége tüdőtranszplantációra várva.
A prágai Motol General Teaching Hospital (VFN) 36 éves nő betegének hat hónapot kellett várnia a megfelelő donorszervre kicsiny termete és ritka vércsoportja miatt.
A nő válságos állapotban került a kórházba, vért hányt, szívének állapota is egyre gyengült. Műtüdőre és a keringés támogatására extrakorporális membrán oxigenizációs (ECMO) készülékre kapcsolták – közölték csütörtökön a kórház illetékesei sajtótájékoztatón. Súlyos állapota miatt nem lehetett felvenni a transzplantációs programba. Tüdeje olyan mértékben károsodott, hogy a vér nem tudott áramlani benne.
Többször megpróbálták abbahagyni az ECMO készülék használatát és előkészíteni a beteget transzplantációra, de olyan súlyos állapotban volt, hogy a tüdőátültetést nem lehetett megvalósítani a nélkül, hogy a tüdőt megkerülő koszorúér-áthidalást alkalmaztak volna előtte – mondta Martin Balik, VFM intenzív osztályának vezetője.
A beteg 143 napig élt a szív és a tüdő mesterséges támogatásával. 2020. június 18-án kapott új tüdőt a prágai klinikán.
A Motol kórház az egyetlen tüdőtranszplantációs központ Csehországban. Évente mintegy 40 beteg kap itt új tüdőt – mondta Robert Lischke főorvos. Már mintegy 300 olyan páciensük van, aki túlélte a tüdőátültetést. 48-at közülük már múlt év végén beoltottak a Covid-19 ellen. A koronavírus-fertőzés miatti halálozási arány az ilyen betegek körében 20-30 százalékos – tette hozzá Lischke.