Olaszország;új kormány;szenátus;Mario Draghi;

- Az olasz szenátus nagy többséggel megszavazta a Draghi-kormányt

A közgazdász miniszterelnök vezette új kabinet mögött áll a második legszélesebb támogatottság az olasz köztársaság eddigi történetében.

Az olasz parlament 315 tagú felsőháza bizalmat szavazott Mario Draghi kormányának: 304-en vettek részt a szavazáson: 262-en voksoltak igennel, 40 szenátor nemmel, ketten pedig tartózkodtak.

A hosszúra nyúlt felszólalások és az ülésterem többszörös fertőtlenítése miatt a szenátusi voksolás éjjel tizenegykor kezdődött. Az olasz köztársaság történetében a közgazdász vezette mostani kormány bír a második legszélesebb többséggel. Ennél több voksot bizalmi szavazáson csak Mario Monti szakértői kormánya kapott 2011-ben.

Mario Draghi miniszterelnök még délelőtt mondott programbeszédében elsőrendűnek a koronavírus-járvány elleni küzdelem erősítését nevezte, az oltások felgyorsítását, és radikális gazdasági reformokat is ígért. Esti felszólalásában azt üzente a parlamentnek és a lakosságnak: „a kormányába vetett bizalom nem lesz hiábavaló, a terveket konkrét lépések követik”.

 Mint hangsúlyozta, a jelenlegi egészségügyi és gazdasági vészhelyzetben a politikai és társadalmi erők egysége nem opciót, hanem kötelességet képvisel. Ismételten az idegenforgalmat nevezte kulcsfontosságú gazdasági ágazatnak, erre készül építeni egyebek között az ország gazdasági újraindítását is. Hasonlóképpen jelentősnek nevezte a kultúrát, amely „hatalmassá teszi” Olaszországot.

Mario Draghi bejelentette, hogy a környezetvédelmet be kívánja helyezni az alkotmányba. Kitért a migrációra, és az európai intézmények teljes felelősségvállalását szorgalmazva, szolidaritási mechanizmust sürgetett a menedékkérők kvóták szerinti szétosztásával. Ugyanakkor a dél-olaszországi partokra érkező bevándorlókkal kapcsolatban kiemelte, hogy a törvényes migrációt és a biztonságot kell garantálni.

Matteo Salvini, a jobboldali Liga vezetője felszólalásában kijelentette: azért csatlakoztak a Draghi-kormányhoz, mert szerinte az Olaszország érdekeit képviseli Európában. Mario Draghi csütörtökön az alsóházban kér bizalmat, ahol szintén széles többségre számíthat.

A kínai vakcinával szembeni ellenérzéseket az is magyarázza, hogy bizonytalanságok sora merül fel a tradicionális módszereken alapuló keleti orvoslással kapcsolatban. S nem csak Nyugaton gyanakvóak, Kínában is.