A brit közszolgálati média beszámolója szerint a férfi tagadta, hogy ő követte el azokat a bűncselekményeket, amikor a vád szerint egy muszlimellenes csoport vezetője volt. Őt és Alfred Yekatomot azzal vádolják, hogy összehangolták az ország muszlim lakossága ellen végrehajtott támadásokat 2013 és 2014 között. A párost rengeteg bűntettel vádolják - ezek között megtalálhatók gyilkosságok, kínzások vagy éppen az, hogy gyerekeket kényszerítettek katonának.
Az egykori francia gyarmaton 2013-ban polgárháború tört ki, amikor a Séléka-csoport túlnyomórészt muszlim lázadói ragadták meg a hatalmat a többségi keresztény országban. A főként keresztény milíciákból álló Anti-Balaka névvel illetett csoport felállt Sélékával szemben, miután François Bozizé akkori elnököt menesztették. A későbbi összecsapásokban ezreket öltek meg, és az Egyesült Nemzetek Szervezete szerint több mint egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát.
Patrice-Edouard Ngaïssona volt az Anti-Balaka-csoport vezetője, ebben a szerepében pedig a vád szerint több emberiesség elleni bűncselekményt is elkövetett. Később a Közép-afrikai Köztársaság labdarúgó-szövetségét vezette, majd rövid ideig sportminiszterként dolgozott, mielőtt 2018 februárjában megválasztották volna az Afrikai Labdarúgó-szövetségbe (CAF). Kinevezését számos emberi jogi csoport kritizálta. Az ezzel kapcsolatos felvetéseket azzal utasította el, hogy ha igazak lennének a vádak, akkor ki sem nevezhették volna. Hangsúlyozta, nem keveri a sportot és a politikát, értékelése szerint pedig amit tett, az hazája javát szolgálta.
Társa, Alfred Yekatom a milícia egyik vezetője volt, akit a Rambo becenévvel illettek. Ő volt az első, akit a Közép-afrikai Köztársaság kiadott a Nemzetközi Büntetőbírósághoz.