Európai Parlament;Klubrádió;médiatanács;Karas Monika;

- Karas Monika hisztériakeltésnek tartja a Klubrádió elhallgattatási ügyét

A médiatanács elnöke a testület gesztusairól, jogsértésekről és jogállamiságról értekezett.

A médiatanács nem vette el a frekvenciát a Klubrádiótól, és továbbra is megvan az esélye a működésre – jelentette ki csütörtökön az MTI-hez eljuttatott közleményében Karas Monika, a médiatanács elnöke. Azt állította:

„A hisztériakeltés ellenére nem várható el a médiatanácstól, hogy pozitív megkülönböztetéssel kezelje a Klubrádiót, mégis, a testület több gesztust tett a rádiónak.”

Mindezt azzal próbálta alátámasztani, hogy a Klubrádió „az egyetlen rádió, amely egy pályázattal nem hét éven, hanem tíz éven át szólt”: 2011 és 2014 között a kereskedelmi 95,3 MHz, azóta pedig az ingyenesen használható 92,9 MHz frekvencián.

Karas Monika úgy vélekedett, a meghozott döntésekben a testületnek nem volt mozgástere, azok a médiatörvényből következnek, és „a szabad médiapiacot felügyelő” médiatanács minden döntése ellen kérhető jogorvoslat. 

Mint arról a Népszava is beszámolt, a Klubrádió kedden elvesztette a Fővárosi Törvényszék Közigazgatási Bíróságán a Médiatanáccsal szemben indított pert, amiben megtámadták a hatóság tavaly őszi határozatát, mikor is megtagadták a rádió frekvenciahasználati engedélyének meghosszabbítását. Arató András, a Klubrádió elnöke a döntést úgy kommentálta:

„szégyenteljes, gyáva ítéletnek voltunk fül és szemtanúi”.

Arató András azt is sérelmezte, hogy a bíróság nem vette figyelembe: csekély súlyú adatszolgáltatási mulasztásokra hivatkozott a Médiatanács a döntésében, illetve hogy más rádióknál hasonló esetben másképp járt el és meghosszabbította a frekvenciahasználati engedélyüket.

Emlékezetes, a Médiatanács ismételt jogsértésnek minősítette, hogy a rádió nem megfelelően adta le egy éven belül kétszer, hogy pontosan milyen zenéket sugároztak, ezeket egyébként a rádió később pótolta. 

Karas Monika szerint a jogsértéseket maga a Klubrádió is elismerte azzal, hogy nem kért jogorvoslatot a határozatok ellen azok kiszabásakor. Majd úgy fogalmazott:

„a médiatanács minden döntése megtámadható bíróság előtt, a bíróság pedig minden szempontot mérlegelve hozza meg döntését. Egy jogállamban a jogszabályokat sem a médiatanács, sem a Klubrádió nem kerülheti meg. (...) A jogosultság pályázat nélküli meghosszabbítása egy kedvezmény, amelyet azonban az elkövetett jogsértések miatt a médiatörvény nem tett lehetővé, ebben a médiatanácsnak nem volt választása.”
Karas Monika

Az elnök a Klubrádió ügyét bagatellizálni próbálta:

„A rádiós piac mindig mozgásban van, mivel a rendelkezésre álló frekvenciák korlátos állami erőforrások, amelyeket időről időre újra kell pályáztatni.”

A Klubrádió elhallgattatásának ügye azonban már Brüsszel előtt van, és ahogy a Népszava megírta: az Európai Parlament márciusi ülésén a képviselők a magyar és lengyel sajtószabadság helyzetét fogják megvitatni.

A tankerület helyreállít, de elmondásuk szerint a „rossz konstrukció” a hibás, és csapadékos időben bizony beázik az épület.