A következő napok rendkívül hideg időjárása miatt a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) honlapján közzétett egy ábrát, amelyen látható, milyen következményekkel járhat az, hogy a hőmérséklet nappal is mínuszban marad.
A hideg hatására fokozott könnyezés, orrfolyás jelentkezhet, köhöghetünk és nehézlégzést is tapasztalhatunk. A kezünkön elfehéredhet a bőr, de akár zsibbadás és fájdalom is jelentkezhet. A jeges levegő egyébként is kiszárítja a bőrt, de viszkethet és be is gyulladhat. A mínuszok szó szerint ledermeszthetik az izmokat, az ízületek megduzzadhatnak és megmerevedhetnek, így aztán nehézzé is válhat a mozgás. A hideg idő súlyos esetben szívtáji fájdalmat és ritmuszavart is okozhat.
Az NNK szakembereinek tanácsa szerint hideg idő esetén viseljünk sapkát, sálat és kesztyűt, és a kabát alatt is öltözzünk rétegesen. Azt is ajánlják, hogy az arcunkat és a kezünket E-vitaminban és olajokban gazdag krémmel kenjük. Mozogjunk, hogy élénküljön a vérkeringésünk. A kihűlt testrészeinket ne dörzsöljük, hanem langyos vízzel melegítsük át. Az átnedvesedett ruhát, cipőt pedig minél előbb cseréljük szárazra. Mínusz 10 Celsius-fok alatti hőmérséklet esetén fém tárgyat kesztyű nélkül ne fogjunk meg.
A szervezet belső felkészítéseként igyunk sok folyadékot, elsősorban vizet és teát, ne fogyasszunk viszont alkoholt, mert az fokozza a hőleadást, és kitágítja az ereket. Együnk magas C-vitamin tartalmú gyümölcsöket és zöldségeket, például savanyú káposztát, céklát.
Az egész napos, helyenként kemény fagyok nagy megterhelést, sokaknak intenzív panaszokat okoznak – olvasható a Meteo Klinika honlapján. Pénteken hajnalban mínusz 10 Celsius-fok alatti hőmérsékletekre kell számítani, nappal pedig kisüt ugyan a nap, tartósan 0 Celsius-fok alatt marad a hőmérséklet, ráadásul erős, viharos lesz a szél is. Mint megírtuk, mindez erősen megterheli az egyébként is megviselt szervezetet, az egészségeset is. Az ellenállóképesség gyengülése növeli a légúti megfertőződések kockázatát. Fejfájás mellett a keringési panaszok fokozódására kell számítani. Egész nap sajoghatnak a kopott ízületek, amelyeket a szakemberek tanácsa alapján fontos melegen tartani, és kíméletesen, túlterhelés nélkül ajánlott tornáztatni. A fagyos időben, ha lehet, ne töltsünk hosszabb időt a szabadban, mert nem megfelelő öltözet mellett akár fagyási sérüléseket is szenvedhetünk.