A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) jóváhagyta a nagy központi villanyvezetékeket tulajdonló, állami Mavir frissített, 2020-as hálózatfejlesztési tervét – közölte a hatóság. A MEKH, a Mavir és az érintett engedélyesek előzetesen új módszertant dolgoztak ki ennek tartalmi követelményeire.
A rohamosan bővülő napelemparkok hálózati csatlakozásainak elősegítésére például két lehetséges forgatókönyvet is kidolgoztak – idézik Horváth Péter Jánost, a hivatal elnökét. Emellett hasznosítják a friss tudományos eredményeket is. Közlésük szerint összeült a 2021-es tervvel kapcsolatos egyeztetésre alapított iparági bizottság is.
Horváth Péter János a testület vezetőjeként fontosnak tartotta az új tervhez szükséges egyeztetéseket, az átláthatóságot és a fejlesztési módszereket folyamatosan felülvizsgálhatóságát. E közlések mögött szakértők szerint az áll, hogy az olcsó, de kiszámíthatatlan megújulók térnyerése miatt az áramellátási egyensúly fenntartásáért felelős Mavirra egyre nagyobb fejlesztési nyomás nehezedik.
Az elkövetkező hideg napokban is biztosított a hazai gázellátás – közölte szintén tegnap az MTI megkeresésére a MEKH. A hazai tárolókban még mindig 4,17 milliárd köbméter gáz áll, ami 65,9 százalékos töltöttség. (Honlapjuk kimutatása szerint ez valamivel kevesebb, mint a tavalyi év hasonló időszakában, de 2019 végén a kormány többlettárolással kívánta bebiztosítani magát az ukrán-orosz gáztárgyalások végül be nem következő kudarcára.)
Az átlagos téli felhasználás napi 40-50 millió köbméter, aminek 70 százalékát közvetlenül behozatalból, 20 százalékát tárolókból, tizedét pedig a hazai kitermelésből fedezik. Az eddigi téli felhasználás átlagos – teszik hozzá.
Egyes szakértők ilyen napi igényszint mellett, február közepén több mint elegendőnek tartják a kétharmados tárolói töltöttséget. A később feleslegesnek bizonyuló mennyiség több tízmilliárdos tárolási költségeit abból az MVM-nél felhalmozódó többletnyereség-alapból fedezik, amiből ehelyett akár a lakossági gázárat is csökkenthetnék.