Zamárdi;kisboltok;

- Rombolás Zamárdiban: apartmanház épül az egyetlen bolt helyére

A kis üzletet, parkjukat féltik a zamárdi Rózsa tér környékén élők, az ABC helyén ugyanis ingatlanfejlesztés kezdődik, s ezzel újabb zöld sziget szűnik meg a tópart közelében.

Király hely! - olvasható a tömör, de kifejező jellemzés a zamárdi Király ABC-ről, amely hosszú évek alatt a helyiek élete részévé vált. Bár a nagybevásárlásokat az elmúlt években már mindenki a siófoki multiknál intézte, friss kenyérért, felvágottért, tejtermékért, az ebédhez hirtelen szükséges hozzávalókért a Rózsa téri boltba jártak. Éppen ezért érte őket kellemetlen meglepetésként, hogy kiderült, a bolt és a parkoló területét megvásárolta a siófoki Black Real Invest Kft., mely ABC helyett apartmanházat képzel a területre.

- Fogalmunk sem volt róla, hogy a bolt nem közterületen áll: az önkormányzat a kétezres években értékesítette az ABC telkeit, előbb az üzletet, majd a parkolót – tájékoztatott a kisbolt megmaradásáért küzdő civil tömörülés, a Közért Kollektíva egyik tagja.

A lapunk által lekért tulajdoni lapból kiderült, a terület az elmúlt években többször gazdát cserélt, kétszer jelzáloggal is terhelték, mielőtt a tavaly október közepén, két héttel a vásárlás előtt alapított Black Real Invest megvásárolta volna. És miután az önkormányzati értékesítéskor a kisváros akkori vezetése elmulasztotta, hogy rendelkezzen a profilmegtartási kötelezettségről, így az új tulajdonos nyugodtan elbonthatja a kisboltot. Ráadásul az apartmanház felhúzásához sem kell egyeztetnie a környékbeliekkel, ugyanis a téren álló egységnek nincsenek közvetlen szomszédai.

A közelmúltban összevont, 527 négyzetméteres terület már csak azért is vonzó egy ilyen projekt számára, mert bár az üdülőházas övezetben 20 százalékos beépítettséget és 4,5 méteres épületmagasságot engedélyez a helyi szabályozás, a bolt és a parkoló vegyes területnek számít, melynek 40 százalékát lehet beépíteni, s a maximális magasság is 6,5 méterre nő. Azaz cirka száz négyzetméteres alapterületű épület helyett bő kétszázast lehet építeni, ráadásul kétszintest – sőt, penthouse-zal akár hármat –, ami megtérülés szempontjából igencsak előnyös.

- Jogilag teljesen szabályos az ügy – magyarázta a Közért Kollektíva tagja –, csakhogy megszűnik a környék egyetlen boltja, ráadásul egy ilyen épület nem is illik bele a városrész képébe. Sajnos az elmúlt években több társasház épült hasonló módszerrel a zamárdi üdülőövezetben, például egy vendéglő helyén vagy a strandnál. És ebben az önkormányzat is hibás, hiszen, ha a privatizáláskor kikötötte volna a profilmegtartást, akkor most nem lenne semmi gondunk. Még jó, hogy a park közterület, s így oda nem lehet egyelőre építkezni.

A civilek természetesen mindent megpróbálnak, a beruházást ellenző petíciót több, mint ezren írták alá, a társadalmi egyeztetésen bő ötszázan vettek részt, s a jogi útról sem mondtak le, ugyanis az általuk megkérdezett jogászok szerint talán két közeli szomszédnak lenne esélye megvétózni az építkezést. Sok idejük azonban nincs: információink szerint a bolt bontása február végén megkezdődik, s utána máris következhet az építkezés.

- Többször is próbáltunk egyeztetni az önkormányzattal – így a Közért Kollektíva tagja –, de azon túl, hogy együttéreznek velünk, nem sokra jutottunk, ugyanis állítólag meg van kötve a kezük, jogilag kifogásolhatatlan a történet. Más kérdés, hogy arról nem beszélnek, hogyan fordulhatott elő, hogy a területeladásánál nem kötötték ki a profilmegtartási kötelezettséget. Szerintünk a főépítész is léphetne az ügyben, vagy a képviselő-testület valamilyen rendkívüli adóval sújthatná a társasház-építéseket. Az is furcsa, hogy az év elején még nem tudtak róla, hogy a két telket összevonták, ahogyan a bontási kérelemről sem.

Megvizsgáltuk a jogi lehetőségeket, de ha valamilyen ürüggyel megakadályoznánk az építkezést, komoly kártérítést kellene fizetnie a településnek, ami nem fér bele az amúgy is szoros büdzsénkbe – mondta lapunknak Csákovics Gyula, Zamárdi polgármestere. - Az elmúlt években sorra épültek a társasházak a Balaton körül, ami a magánvéleményem szerint önmagában nem lenne gond, csak éppen nem társultak hozzájuk szolgáltatások. Ebben az esetben is ez a legfőbb probléma szerintem: a városképet nem fogja annyira zavarni egy új apartmanház, ugyanis a környéken már több ilyen akad. Viszont a bolt megszűnése gond, hiszen a nyári időszakban eltűnik egy szolgáltatás.

A városvezető szerint más kérdés, hogy a régi tulajdonos szerint a boltot nem lehetett már rentábilisan működtetni, mivel a nagybevásárlásokat nem nála bonyolították a helyiek és a nyaralók.

- Próbáltuk javasolni, hogy az új épület alján alakítsanak ki egy boltot – folytatta Csákovics Gyula –, de nem volt rá fogadókészség. Persze befektetői szempontból megértem, kevésbé vonzó egy apartman, ha alatta állandóan nagy a forgalom. Éppen ezért keressük a megoldást, hogy legalább bolt nélkül ne maradjon a környék: a környező utcákban két egység is nyílik majd elvileg, az egyiket az önkormányzat tervezi kialakítani és bérbe adni.

Egy millió forintos négyzetméterárakZamárdiban a partközeli telkek négyzetméterét bőven 100 ezer forint felett kínálják – a megkérdezett szakértő 80 millió forint körülre becsülte a Rózsa téri telket –, az ilyen helyen épült apartmanoknak pedig egymilliónál kezdődik négyzetmétere, vagyis akár félmilliárdos bevételt is hozhatnak. Úgy tudjuk, az új tulajdonos – aki nem reagált megkeresésünkre – 6-8 lakásos apartmanházban gondolkodik, bár akadt olyan helybéli, aki tucatnyi lakásról hallott.

Év végén egy kutyában és egy szarvasmarhában, majd pedig egy vadon élő rókában mutatták ki az emberre és állatra egyaránt veszélyes vírust Szatmár megyében.