klíma;légszennyezés;klímacél;Schanda Tamás;

- Klímatervek: ez így kevés a továbblépéshez

Minél pontosabbak a mérések, annál több ember halálában tartják felelősnek a légszennyezést, illetve a párizsi klímaegyezmény erőtlen végrehajtását. A magyar kormány az ügyben ködösít és halogat.

Világszerte minden ötödik halálesetért a légszennyezés okolható – állítja a Harvard Egyetem kedden, az Environmental Journalban megjelent tanulmánya. A birminghami és a leicesteri egyetemmel, valamint a University College Londonnal közös felmérés szerint 2018-ban 8,7 millió ember idő előtti halálát okozta a fosszilis energiahordozók – elsősorban a szén és a gázolaj – elégetése. Ez magasabb az eddig elfogadott becslésnél. A legutóbbi, átfogó tanulmány ugyanezt a – különböző tűzesetek okozta por- és füstszennyezést is beleszámító – értéket még 4,2 millióra tette. A magas halandóság különösen Európára, Észak-Amerika keleti térségére és Dél-Kelet-Ázsiára jellemző.

Az eddigi földfelszíni és műholdas mérések nem bizonyultak alkalmasnak a különböző szennyezőanyagok – így különösen a PM 2,5 jelű, 2,5 ezredmilliméternél alig nagyobb részecskék – forrásainak megkülönböztetésében. A Harvard kutatói ugyanakkor egy Geos nevű rendszer segítségével a Föld körülbelül 50-szer 60 kilométeres területeinek szennyezettségét külön-külön is felmérték. Így pontosabban megállapíthatták a szennyezés helyét és azt, hogy az emberek hol mit lélegeznek be – idézik Karna Vohrát, a Birminghami Egyetem végzősét, a tanulmány fő szerzőjét. Ez többek között rávilágított a mérsékeltebb és a kültéri szennyezés eddig becsültnél meghatározóbb hosszú távú egészségkárosító hatására. A módszer az elkerülhető halálesetek 18 százalékáért találta felelősnek a légszennyezést.

Ha a kormányok lépéseket tennének a párizsi klímamegállapodás betartására, megfelelőbb étrenddel 6,4, a fokozott testmozgásnak köszönhetően 2,1, a tisztább levegő révén pedig 1,6 millió emberéletet lehetne megmenteni – tette közzé szintén kedden a The Lancet Planetary Health nevű egészségügyi szaklap. A világ országai által 2015-ben kötött egyezmény jóval 2 Celsius-fok alatt tartaná az iparosodás előtti időszakhoz viszonyított világszintű felmelegedést.

Az aláírók némi elmaradást mutatnak a nemzeti vállalások felülvizsgálata és frissítése tárgyában. A jelenlegi célkitűzések mellett ugyanis a felmelegedés akár a 3 Celsius-fokot is meghaladhatja. Alastair Brown főszerkesztő sürgette, hogy az ENSZ idén novemberre tervezett glasgow-i, COP26 nevű soron következő klímakonferenciájára mindenki elkészüljön a frissítéssel. A szerzők megjegyzik, hogy az Egyesült Királyság és Kína tett érdemi lépéseket, illetve a Biden-kormányzat is ígéretet tett, hogy 2050-re megszűnik az USA nettó szén-dioxid-kibocsátása. A tanulmány összesen kilenc, a világnépesség 50, a illetve a szennyezés 70 százalékát képviselő ország – Európából az Egyesült Királyság és Németország – adatait vizsgálta.

Ködös kormányintézkedésekKitérő választ adott Schanda Tamás, az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti és stratégiai államtitkára a DK-s Vadai Ágnesnek az év elején távozó energia- és hulladékügyi államtitkárok jövőbeni sorsát firtató írásbeli kérdésére. Az államtitkár lényegében csak megismételte az ellenzéki képviselő figyelmét felkeltő év eleji közleményt. Eszerint a kormány mielőbbi célja a mielőbbi átállás az innovatív, zöld, digitalizált, saját hulladékát feldolgozni képes, úgynevezett körforgásos gazdaságra. Az EU 2030-as és 2050-es céljai a szén-dioxid-kibocsátás jelentős csökkentését teszik szükségessé. Ezt elsősorban a nukleáris- és megújulóenergia-hasznosítás fejlesztésével érnék el. De cél a fogyasztáscsökkentés, a hatékonyság fokozása és az alacsony rezsiszint fenntartása is. Megismétli, hogy a tárcánál január 15-ével az építésgazdaságért, infrastrukturális környezetért és fenntarthatóságért, valamint az energia- és klímapolitikáért felelős eddigi egységeket egy, Steiner Attila vezette új államtitkárságba vonták össze. A két eddigi vezető, Boros Anita és Kaderják Péter érdemeként említi a feltételek megteremtését. Így a keddi válasz idézi a januári közleményt, miszerint más feladatkörben változatlanul számítanak rájuk. Némiképp elbizonytalanító, hogy Palkovics László szakminiszter már a múlt hét hétfőn azt nyilatkozta a Telexnek, hogy a két államtitkárt a miniszteri főtanácsadóként tartja meg. A közszolgálati rádiónak adott szokásos pénteki interjújában Orbán Viktor körülbelül július elsejére a teljes magyar energiarendszer korszerűsítéséről, a zöld- és körforgásos gazdaság kiépítéséről, valamint egy soha nem látott nagyságrendű agrár- és vidékfejlesztésről szóló program meghirdetését helyezte kilátásba. Egy tegnapi bejelentés szerint egyébként Áder János fővédnöksége mellett november végén Planet Budapest 2021 néven „fenntarthatósági expót és világtalálkozót” tartanak. 

Kevés és nem pontosan célzott a hazai textil- és ruhaipar megmentésére szánt 15 milliárd – derül ki az Opten felméréséből.