járvány;koronavírus;AstraZeneca;

- Ellentmondásosak a hírek arról, hogy kellően véd-e a dél-afrikai variánstól az AstraZeneca oltóanyaga

„Még nem tudtuk megfelelően kideríteni, hogy súlyosabb megbetegedések, kórházi kezelésre szorulók esetében mennyire hatásos a vakcinánk. Ennek oka, hogy eddig döntően egészséges fiatalokon teszteltünk” – reagált a cég szóvivője. A vállalat közlése szerint oltóanyaga vélhetően megvéd a súlyos megbetegedéstől.

Ellentmondásos hírek jelentek meg szombaton arról, hogy a brit AstraZeneca gyógyszergyár oltóanyaga kellően véd-e a dél-afrikai koronavírus-variánstól.

A vállalat – a The Financial Times című brit lap értesülése szerint – közölte:

az Oxfordi Egyetemmel közösen kifejlesztett vakcinája a kezdeti vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy csupán korlátozottan véd a dél-afrikai variánstól, ha az enyhe megbetegedést okoz.

A vizsgálatokat a dél-afrikai Witwatersand és az Oxfordi egyetem szakértői végezték.

A cég szóvivője azonban a Financial Times hírére reagálva még szombaton azt mondta, hogy az első adatok szerint korlátozott az oltóanyag hatása az enyhe megbetegedéseket tekintve, ám – mint mondta –

„még nem tudtuk megfelelően kideríteni, hogy súlyosabb megbetegedések, kórházi kezelésre szorulók esetében mennyire hatásos a vakcinánk. Ennek oka, hogy eddig döntően egészséges fiatalokon teszteltünk.”

A vállalat közlése szerint oltóanyaga vélhetően megvéd a súlyos megbetegedéstől.

Az első tesztelés 2026 alanyra terjedt ki, egyikük sem halt meg, vagy került kórházba. A csoport fele placebooltást kapott.

Az új koronavírus-variánsok közül a brit, a dél-afrikai és a brazíliai miatt aggódnak leginkább a világon a tudósok és az egészségügyi szakértők, mivel ezek agresszívebben fertőznek, gyorsabban terjednek, mint a világjárványt elindító – mondhatni – „alapvírus”.

Pénteken az Oxfordi Egyetem közölte, hogy a vakcina a brit vírusváltozattól hasonlóan véd, mint a korábban megjelenttől.

Szombattól a szigetország ritkította több amerikai ország viszonylatában a járatokat.