Nézőpont Intézet;Orbán Viktor;közvélemény-kutatás;

- A Nézőpont szerint nőtt Orbán Viktor támogatottsága

A kormányközeli intézet szerint a történelmi magasságok után is bőven maradt többlet.

Tavaly januárban a megkérdezettek 48 százaléka mondta azt, hogy inkább elégedett Orbán Viktor munkájával és 43 százaléknyi, hogy inkább nem. Idén viszont az elégedettek (57 százalék) kilenc százalékponttal többen, az elégedetlenek (34 százalék) ugyanennyivel kevesebben lettek – derül ki a kormányközeli Nézőpont Intézet reprezentatív közvélemény-kutatásából, amelyet a kormányközeli Magyar Nemzet számára készített.

„A koronavírusválság idején még ennél is nagyobb, történelmi magasságokban volt a kormányfő támogatottsága, ebből pedig 2021 elejére még bőven maradt többlet az egy esztendővel korábbi értékhez viszonyítva”– olvasható a cikkben.

A felmérés 2021. január 26. és 28. között ezer fő telefonos megkérdezésével készült. Ennek alapján a legtöbbet a hatvan évnél idősebbek és a maximum nyolc általános iskolai végzettségűek körében nőtt a kormányfő munkájával való elégedettség, mégpedig 13, illetve 19 százalékponttal. Szintén két számjegyű növekmény tapasztalható a nők, mindegyik 50 évnél fiatalabb korcsoport és a községben élők körében is.

Az 50–59 éveseknél nem nőtt, de nem is csökkent az elégedetlenség, a 30 év alattiaknál ezzel szemben azonos az elégedettek és az elégedetlenek tábora.

A Nézőpont felmérésével szemben a Repulikon Intézet tavaly év végén azt mérte, hogy október óta 4 pontot vesztettek a kormánypártok támogatottságukból mind a teljes népesség, mind a pártválasztók körében. Az adatfelvétel már a Szájer-botrány kirobbanása után készült, aminek hatása meg is látszott a számokban.

Szichler Patrik, a Political Capital elemzője viszont azt nyilatkozta lapunknak, hogy annyira egyszemélyi  párt, hogy amíg Orbán Viktor nimbusza személyesen nem lesz érintett egy ügyben, a Fidesz szavazói biztosan kitartanak majd, kisebb veszteségként betudva az esetleges fideszesek lebukásait.

A Nézőpont kutatását kissé árnyalja a Publicus intézet felmérése, amelyet a Népszava megbízásából készített tavaly decemberben. Ebből az derült ki, hogy a megkérdezett magyarok 54 százaléka szerint Magyarország inkább nem tekinthető jogállamnak.

Csattanós választ adott Kumin Ferencnek egy 27 esztendős, muszlim vallású brit képviselő.