WHO;tárgyalások;laboratórium;koronavírus;Vuhan;

- A kínai „Bat Woman”-nel tárgyalt a WHO-küldöttség a vuhani laborban

A koronavírus-járvány elterjedési helyét érintő összeesküvés-elméletekről is eszmét cseréltek. Konkrét eredményekről nem számoltak be.

A közép-kínai Vuhan víruskutató laboratóriumába látogatott szerdán az Egészségügyi Világszervezetnek a koronavírus-világjárvány eredetét kutató (WHO) szakértői küldöttsége, és neves virológusokkal találkozott.

A szakértők három és fél órát töltöttek a vuhani Virológiai Intézetben (WIV) amely kapcsán olyan összeesküvés-elméletek támadtak, amelyek szerint 2019 végén innen szabadult ki a járványt kiváltó vírus.

„Rendkívüli fontos találkozónk volt a WIV dolgozóival, köztük Si Cseng-ji víruskutatóval. Őszinte, nyitott megbeszélést folytattunk. Feltettük a kulcsfontosságú kérdéseket és megkaptuk a választ”– írta a Twitteren Peter Daszak brit zoológus, a küldöttség tagja.

Si Cseng-ji régóta foglalkozik koronavírusokkal, amiért a „Bat Woman” (Denevér Asszony) ragadványnevet kapta, egyike volt azoknak, akik a Covid-19-betegséget kiváltó a SARS-CoV-2 nevű vírust tavaly először azonosították.

Számos tudós, közöttük Si is elutasítja azt a feltételezést, hogy a vírus a laboratóriumból szökött volna ki. Korábban több szakértő felvetette, hogy a vadállatokban élősködő vírussal kísérletezhettek a laboratóriumban, és a személyzet egy fertőzött tagja révén került ki az intézetből.

Egyes kutatók azt szorgalmazták, hogy Kína tegyen közzé részleteket valamennyi, a laboratóriumban tanulmányozott koronavírus fajtáról, hogy lássák, melyik hasonlít nagyon a légzőszervi megbetegedést kiváltó SARS-CoV-2 nevű vírusra.

A WHO közölte, hogy a vuhani misszió tagjainak programja a kínai partnerek által szervezett látogatásokra korlátozódik, és az egészségügyi korlátozások miatt nem találkoznak a helyi közösség tagjaival. Bár a világjárványt kiváltó új koronavírust először Vuhanban azonosították, Peking kétségbe vonta, hogy kínai eredetű lenne, azt is felvetette, hogy akár fagyasztott élelmiszerrel is az országba kerülhetett.

A szakértő küldöttség, amely januárban érkezett Vuhanba, kétheti karantén után két hétig végzi munkáját a közép-kínai városban, eddig több kórházat és azt a nagybani piacot is meglátogatta, ahonnan az első fertőzötteket jelentették.

Több mint egymilliárd AstraZeneca-vakcinaA WHO kezdeményezésére létrehozott COVAX program keretében az Indiai Szérum Intézet nevű gyógyszergyár 1,1 milliárd adag, a brit-svéd AstraZeneca gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem, valamint a Novavax amerikai biotechnológiai cég által kifejlesztett védőoltást szállít egy új hosszú távú megállapodás keretében a COVAX részére – jelentették be szerdán Genfben. Henriette Fore, az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF igazgatója közölte, hogy az oltásokat néhány év alatt szállítják adagonként mintegy 3 dolláros áron (888 forint) az alacsony és közepes jövedelmű országok számára. A COVAX programot a GAVI Vakcinaszövetség, az WHO, a Bill és Melinda Gates Alapítvány összefogásával megalakított nemzetközi koalíció (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations - CEPI) és az UNICEF vezeti. Fore azt is bejelentette, hogy az UNICEF egyebek mellett 500 millió fecskendőt halmozott fel a következő hetekben kezdődő oltási kampányhoz.  A CEPI együttműködik a vakcinafejlesztőkkel, hogy felkészüljenek az elmúlt hónapokban megjelent fertőzőbb vírusmutációk miatti szükséges változtatásokra - mondta a sajtótájékoztatón Frederik Kristensen, a CEPI elnök-vezérigazgatója. A Covid-19 elleni védőoltások méltányos elosztásán dolgozó COVAX vezetői azt is bejelentették, hogy a világszerte 337,2 millió adag vakcinát kívánnak kiosztani, többségében a fejlődő országokban az év első felében. Ez a mennyiség 169 millió ember – azaz a COVAX-ban részt vevő 145 ország lakosságnak mintegy 3 százaléka – védetté tételére elegendő két oltással. A COVAX az első két negyédévben az Indiai Szérum Intézet által gyártott 336 millió adag AstraZeneca/Oxford védőoltást kíván eljuttatni az érintett országokba, további 1,2 millió adag Pfizer-BioNTech vakcinát pedig az első negyedévben. A szállítások február végén kezdődhetnek – közölte Ann Lindstrand, a WHO magas rangú oltási vezetője.

Vlagyimir Putyin "nem kommentál bírósági ítéleteket", mondta az elnöki szóvivő az Alekszej Navalnijt rácsok mögé küldő bírósági döntés kapcsán. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter viszont "nyugati hisztériáról" beszélt, állítva, hogy a Nyugat álláspontja minden határt túllépett és részrehajló.