vakcina;banglades;Bangladesh;AstraZeneca;

- Magyarország ötezer vakcinát kap Bangladestől köszönetképpen

A dél-ázsiai ország azt az 500 elvégzett ingyenes plasztikai műtétet akarta meghálálni, amit a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvoscsoportja 2010 óta Bangladesben elvégzett helyreállító plasztikai és égési sebészeti missziói során.

Hétfőn a bangladesi sajtó arról számolt be, hogy a magyar kormány ötezer Oxford-AstraZeneca-vakcináért folyamodott a dél-ázsiai országhoz, ez a mennyiség 2500 ember beoltásához lenne elegendő. Shahriar Alam külügyi államtitkár a bangladesi parlament ülésén ki is jelentette, hogy a magyar kérésnek eleget tesznek. A magyar külügyminisztérium a Blikknek megerősítette, hogy ötezer vakcina érkezhet az országból, de azt írták, az oltóanyagot Banglades ajánlotta fel hálából.

A Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter által vezetett tárca azt írta a lapnak, hogy az oltóanyagot azért kapja Magyarország, mert a Csókay András idegsebész és Pataki Gergely plasztikai sebész vezette magyar orvoscsoport sikeres műtétet hajtott végre a fejüknél összenőtt ikerlányokon, Rukián és Rabián.

– Mint az ismert, magyar orvosok választották szét a bangladesi sziámi ikreket, Rukiát és Rabiát. Banglades a köszönetét szeretné kifejezni a magyar orvosok fantasztikus teljesítményért, ezért ajánlott fel 5000 dózis Covishield vakcinát, amelyet az AstraZeneca licensze alapján gyártanak Indiában– közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium.

A Blikk úgy tudja, hogy Rukia és Rabia szétválasztása azonban csak egy ok volt a több száz közül: a bangladesi állam valójában azt az 500 elvégzett ingyenes plasztikai műtétet akarta meghálálni, amit a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány magyar orvoscsoportja 2010 óta Bangladesben elvégzett helyreállító plasztikai és égési sebészeti missziói során. A beavatkozások között életmentő műtétek is voltak.

– Nagyon örülök, hogy ebben a helyzetben képesek voltunk a vakcina beszerzésben segíteni. Ismerve Banglades lehetőségeit és körülményeit, ez az adomány különösen nagylelkű és értékes ajándék Magyarországnak, amely ékesen bizonyítja, hogy munkatársaim többéves munkája nagy megbecsülést élvez nem csak hazai, hanem nemzetközi szinten is– mondta a Blikknek Pataki Gergely plasztikai sebész, a bangladesi orvosi misszió és a Cselekvés Alapítvány alapítója.

Csókay András is örömmel vette a bangledesi segítséget.

– Ez nagyon kedves dolog a bangladesi kormánytól. Tény, hogy a szívünkbe zártuk egymást a helyiekkel. Legutóbb október végén voltunk kint Pataki doktorral, amikor helyreállító műtétet végeztünk az egyik szétválasztott bangladesi sziámi iker, Rukia koponyáján– mesélte az idegsebész, aki a szétválasztott ikrek családjával azóta is tartja a kapcsolatot.

Rukiát és Rabiát 2019 augusztusában, egy 30 órás műtéttel választotta szét a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány szervezésében összeállt 33 fős magyar egészségügyi csapat. A beavatkozást Rukia viselte jobban, Csókay András elmondása szerint ő azóta is rendületlenül gyógyul, már önállóan jár és a műtét óta csak fejlődött. A másik kislány, Rabia azonban nagyon le van maradva a rehabilitációban.

Az indiai Serum Intézet ugyanis licensz alapján 1 milliárd Oxford-AstraZeneca vakcinát állíthat elő, hogy abból a térség nagyon vagy közepesen szegény országaiba juttasson. Ezek közül kerülhet az említett ötezer vakcina Magyarországra. Az AstraZeneca vakcinája január 29-án kapta meg az Európai Gyógyszerügynökség engedélyét. Az Európai Unió 300 millió dózissal rendelt az oltóanyagból, és további 100 millió vakcina vételére van opciója.

A hegyvidéki emlékmű Ungváry Krisztián szerint arról tanúskodik majd, hogyan élnek vissza politikai kurzusok egy történelmi szimbólummal.