;

Matolcsy György;hiány;Orbán Viktor;lemaradás;jövőkép;

- Matolcsy György: Lemaradtunk a románok, a baltiak és a lengyelek mögött

Az MNB elnöke szerint a GDP bűvölete helyett az életminőséget kellene középpontba állítanunk, ami elhozná a „fenntartható felzárkózást”.

Magyarország ma nem rendelkezik egységes és világos jövőképpel – állapítja meg Matolcsy György jegybankelnök a növekedés.hu portálon. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által támogatott rovatban megjelent hétfői cikkében a hazánk monetáris politikájáért felelős vezető már nem először bírálja a magyar államot, s közvetve magát az Orbán-kormányt.

Most úgy, hogy utalt a kormányfő csaknem egy évvel ezelőtti, még a koronavírus-járvány kitörése előtti szokásos évértékelőjére, amikor Orbán Viktor arról beszélt, hogy „a tények ugyanis azt mutatják, hogy az utolsó tíz évünk volt a legsikeresebb tíz az elmúlt száz év magyar történetében”.

Matolcsy pikírten megjegyezte:

„2010 és 2019 után valóban a Trianon utáni 100 év legsikeresebb évtizedét építettük fel. De voltak nálunk sikeresebbek: a románok, a baltiak és a lengyelek sokkal jobb teljesítményt értek el. Sőt, mi magunk is voltunk már jobbak. 1998 és 2002 között, öt év alatt 8,8 százalékkal közeledtünk az akkori EU átlaghoz. A legutóbbi tíz év alatt nem egészen 8 százalék volt ugyanez a mutató.”

Az MNB-elnök hétfői írásának a címe ugyan A nyelv sikere, és arról szól, hogy milyen szavakat kellene használnunk ahhoz, hogy valóban sikeresek legyünk, azonban nagyon is tartalmi kérdéseket feszeget.

Elsőként például a felzárkózás kérdését, ami egyébként valamennyi rendszerváltozás utáni kormány gazdaságpolitikájának egyik fő kérdése volt.

„Ausztria utolérésének szükségességét a politikai vezetők nem fogadják el, bár földrajzilag és történelmileg is kézenfekvő cél volna ez. Szingapúr példája messze van, de ha okulnánk belőle, az közel vinne az ázsiai kistigrisek világához. A skandinávok sikere lehetetlennek tűnik sokak számára, lehetetlen azonban nem létezik. A katalánok, lombardok, tiroliak ismeretlenek számunkra. A bajorok példaként fel sem merülnek. A csehek és lengyelek alkalmasak lennének erre, de talán túl közel vannak hozzánk ahhoz, hogy példák lehessenek”– sorolta Matolcsy György.

Hozzátette, hogy a „mai hivatalos jövőképünk, ami szerint 2030-ra az EU TOP’5 között a helyünk az élhető ország és a munka terén, nem igazi vízió, mert nem mérhető a cél”.

„A gazdaságban az állami beruházások terén különösen gyérnek minősíthető a mérés és a visszajelzés. Miután az állami beruházások révén célozzuk meg a gazdaság újraindítását, sőt a felzárkózást is, ezért ez felmérhetetlen rejtett veszteség. Magyarország nem rendelkezik hosszútávú versenyképességi programmal, egy ezt gondozó hatékony intézményi hálóval, valamint egy visszacsatolást is végző, kiigazító döntéshozatallal. Ez a hiány rejtett és erős negatív tényező a fenntartható felzárkózás terén”– hangsúlyozta.

A jegybankelnök azonban nem csak bírál, hanem javasolt is, mégpedig igen jelentős fordulatot, amit saját maga „fenntartható felzárkózásnak” nevezett el. Ennek lényegét is kifejtette:

„Magyarország valódi történelmi esélye nem a GDP terén, hanem az életminőségben rejlik.”

Az életminőség két kulcsszava márpedig szerinte a felzárkózás és az utolérés. Megjegyezte, hogy ma kevesen hisznek ebben a két kifejezésben, azok sem merik használni, akik lehetségesnek tartják a megvalósítását. Legerősebben a jövőkép hiánya és a mérések gyengesége fékezi a két kifejezés elterjedését. 

„Még nem tartoznak a nemzeti célok közé, leginkább egy üldözött keresztény szektára emlékeztetnek a hívei, akik a Nagy Constantinus előtti időkben éltek. (…) A mindennapi beszédben sem társul a felzárkózás mellé életmód és életszínvonal, boldogság és biztonság, öntudat és büszkeség”– fogalmazott.

Következtetése szerint pedig a „fenntartható felzárkózás” hiánya önmagában is fékezi mindenki sikerét, mert már csak a hosszútávon fenntartható szerkezetekkel lehet elérni a gazdasági és társadalmi felzárkózást. – Ha nincs szó, szómágnes, akkor nem képes megszületni a hozzá tartozó valóság – fejtette meg végül írásának címét Matolcsy György.

Ma is behúzott egy milliárdos tendert a miniszterelnöki jóbarát.